Üniversitelere yapılan akademik takım ihdaslarının dağılımı!

Adanali

Member
Hatırlanacağı üzere, 28 Temmuz 2020 günü Resmi Gazete’de yayımlanan 65 sayılı Birtakım Yükseköğretim Kurumlarına Takım İhdas Edilmesine Ait Cumhurbaşkanlığı Kararnamesince ortalarında Akdeniz, Bolu Abant İzzet Baysal, Erzincan Binali Yıldırım, Kahramanmaraş Sütçü İmam, Karamanoğlu Mehmet Beyefendi, Kocaeli, Malatya Turgut Özal, Marmara, Selçuk ve Tekirdağ Namık Kemal Üniversiteleri olmak üzere toplamda 10 üniversiteye 830 akademik takım ihdası yapılmıştı.

Anılan Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin iptali üzerine Anayasa Mahkemesine yapılan müracaat kararında verilen kararda, öğretim elemanı takımlarının CB Kararnamesi ile düzenlenmesinin Anayasa’ya alışılmamış olduğu, akademik takım ihdaslarının kanunla yapılması gerektiğini işaret ederek 16 Haziran 2021 tarihinden itibaren 9 ay müddet ile yeni bir düzenleme yapılması istenmişti.

Bunun üzerine, 15 Nisan 2022 tarihinde yayımlanan 7394 sayılı Kanunun 9 uncu unsuruyla toplamda 3 bin 740 adedi yeni takım ihdası olmak üzere Anayasa Mahkemesinin iptal ettiği 830 takım ile birlikte 31 üniversiteye toplamda 4 bin 570 öğretim elemanı takım ihdası yapılmış oldu.

CB Kararnamesi ve 7394 sayılı Kanunla birlikte üniversitelere yapılan takım ihdaslarının üniversite ve unvan bazlı dağılımına ulaşmak için