Synology NAS’ta Windows VM: Eksik ağ kartı

Adanali

Member
Yavaş yavaş ölmekte olan bir dizüstü bilgisayardan Windows 10 kurulum görüntüsünü aldım, bunu Synology NAS’ımda bir sanal makineye dönüştürdüm ve Synology VMM konuk araçlarını yükledim. Artık VM’ye tarayıcı aracılığıyla erişebilirsiniz, ancak internet bağlantısı ve ağ kartı yoktur.

Duyuru

Sanal makineniz için ağı yapılandırırken, muhtemelen Synology’nin Sanal Makine Yöneticisinin varsayılan ayarlarını benimsemiş ve sanal ağ bağdaştırıcınız olarak “virtio”yu yapılandırmışsınızdır. Bu, sanallaştırılmış Windows’un aygıt yöneticisinde ünlem işaretli sarı uyarı işaretinden (bilinmeyen aygıt, hata kodu 28) görülebileceği gibi, eksik yüklenmiştir.

Çözüm basit: İlk önce Sanal Makine Yöneticisinde Intel E1000 ağ bağdaştırıcısı emülasyonunu kurun. Bunu yapmak için sanal makineyi kapatın, VM ayarlarını ve ardından Eylem/Düzenle/Ağ menüsünü açın. Daha sonra dişli çarka tıklarsanız “Model” menüsünde virtio ve e1000 arasında geçiş yapabilirsiniz.

Değişikliği kaydedin ve Windows’u yeniden başlatın. Aygıt Yöneticisi’ni açın ve sarı uyarı işaretli “Bilinmeyen aygıt” girişine çift tıklayın. Sürücüler panelini açın ve Cihazı Kaldır’a tıklayın. Daha sonra Aygıt Yöneticisi’nde “Eylem” menüsü aracılığıyla “Değiştirilen donanımı tara” komutunu girerseniz, Windows sanallaştırılmış PCI kartı yeniden bulacak ve ağ sürücüsünü doğru şekilde yapılandıracaktır. Daha sonra otomatik ağ yapılandırması başlar ve kart, yönlendiriciden örneğin IPv6 ve IPv4 adreslerini alır.

Synology cihazlarında Sanallaştırılmış Windows, varsayılan sanal ağ bağdaştırıcısını kabul etmez ancak yine de Intel E1000 ile çalışır.

(dz)

Haberin Sonu