MS Office: OneDrive'ı depolama menüsünden kaldırın

Adanali

Member
Microsoft Office 2021 kullanıyorum ve dosyaları bulutta depolamakla ilgilenmiyorum. OneDrive'ı Windows'tan kaldırmış olsam da, örneğin Word'de “Farklı Kaydet”i tıkladığımda depolama konumu olarak OneDrive bana teklif ediliyor. Ses tamamen kaldırılamıyor mu?

Duyuru

Ne yazık ki, OneDrive istemcisini Windows'tan kaldırmak işe yaramıyor: Office programları kendi senkronizasyon mekanizmalarını içerir ve doğrudan OneDrive ve SharePoint sunucularıyla iletişim kurar.

OneDrive ve SharePoint'e yapılan referansları Office arayüzünden kaldırmak için resmi bir seçenek yoktur (daha doğrusu: “Dosya” tıklatıldıktan sonra görünen “Sahne Arkası” görünümü). Baskı sırasında geçerli olan Microsoft 365 ve Office 2021 Office programlarıyla yaptığımız testlerde, aşağıdaki kayıt defteri müdahalesi istenen etkiyi elde etti:

HKEY_CURRENT_USERSoftwareMicrosoftOffice16.0CommonInternet adresindeki kayıt defterine “OnlineStorage” adında DWord türünde yeni bir anahtar girin. Değer olarak bir tane girin 1OneDrive'ı kaldırmak için bir 2 SharePoint veya bir tanesi için 3 tüm MS hizmetleri için. Değer 0 orijinal durumunu geri yükler. PowerShell komutunu kullanmak daha hızlıdır: Set-ItemProperty -Path "HKCU:SoftwareMicrosoftOffice16.0CommonInternet" -Name OnlineStorage -Value <Wert>

Son parametre <Wert> uygun numarayla değiştirin. Bunu yaptığınızda, söz konusu dosyanın buluta kaydedilmesini gerektiren “Otomatik Kaydet” özelliğini de kaybedersiniz. Yine de etkinleştirmeye çalışırsanız uygun konum bulunamadığını belirten hata mesajını alırsınız. Hilenin Office'in tüm sürümlerinde çalışacağını veya Microsoft'un bir güncellemede bu yolu engellemeyeceğini garanti edemeyiz.

Windows kayıt defterindeki bir giriş, bulut depolama hedeflerinin Microsoft Office'ten kaybolmasına neden olur.  Solda işlem öncesi, sağda işlem sonrası “Farklı kaydet” ekranı bulunmaktadır.

Windows kayıt defterindeki bir giriş, bulut depolama hedeflerinin Microsoft Office'ten kaybolmasına neden olur. Solda işlem öncesi, sağda işlem sonrası “Farklı kaydet” ekranı bulunmaktadır.

(swi)

Haberin Sonu