Millet İttifakı’nın adayı kim olacak sorusuna Akşener’den cevap

Adanali

Member
Akşener, KRT TV özel yayınında gazeteci Çiğdem Akdemir’in gündeme ait sorularını yanıtladı.

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ni eleştiren Akşener, Akdemir’in, “Cumhurbaşkanı adayına” ait sorusu üzerine, “Kimin ne umduğunu ben milletimizin ferasetine bırakıyorum ancak Cumhur İttifakı bizim adayımızı epeyce merak ediyor. Ben seçim yasasının bile emsal bir hedefle geçtiğini düşünüyorum. Artık temel problem şu, Cumhur İttifakı’nın adayı Sayın Erdoğan ise şayet, Sayın Bahçeli haricinde ben Sayın Erdoğan’ın ağzından ‘Ben adayım.’ diye duymadım. ötürüsıyla Sayın Erdoğan ise şayet, Sayın Erdoğan ve arkadaşları, yani Cumhur İttifakı bu adayı fazlaca merak ediyorlar ise rakibini merak ediyor ise derhal bir seçim sonucu alsınlar, çabucak biz de açıklayalım. daha sonrasında rakibini tanımış olsun Sayın Erdoğan şayet kendisi adaysa.” diye konuştu.

Akşener, bir adaylarının olup olmadığının sorulması üzerine de şunları kaydetti:

“Biz o masada ‘Cumhurbaşkanı adayı şu mu olsun, bu mu olsun.’ hiç konuşmadık. Yalnızca nasıl bir tavır almamız gerektiğini konuştuk. Onu da esasen arkadaşlar paylaştılar. Onun haricinde bir şey konuşmadık. Ancak çıkan isimler açısından hadiseye bakıldığı vakit yani Sayın Yavaş’ın isminin söylenmesinden biz lakin gurur duyarız. Millet İttifakı’nın bir belediye liderinin tanınan olması hakikaten gurur verici bir durumdur. Zira Sayın Yavaş hem Cumhuriyet Halk Partisinden seçilmiş bir kişi lakin tıpkı biçimde de UYGUN Parti’nin de desteklediği bir kişi. ötürüsıyla düzgün hizmet yapmasından, popülerliğinden, isminin hoş anılmasından fakat gurur duyarız. ötürüsıyla bizim o sistemin içerisinde anılan başka isimler de dahil olmak üzere bir fitneye, bizi birbirimize düşürmeye katiyen sebep olmaz. Lakin merak eden Cumhur İttifakı. ötürüsıyla da Cumhur İttifakı’na teklifim, çabucak bir seçim sonucu alın, 13. Cumhurbaşkanı’nın kim olacağını görün. 13. Cumhurbaşkanı, Millet İttifakı’nın adayı olacak.”

Cumhurbaşkanlığı seçimini kazanmaları gerektiğini lisana getiren Akşener, “normal olarak Cumhurbaşkanlığı seçimini almalıyız, bu 6’lı masadaki bileşenler olarak şüphesiz almalıyız lakin hem de Meclis’te de çoğunluğu almalıyız.” sözünü kullandı.

Akşener, sistemde istikrar ve denetleme sistemlerinin olmadığını savunarak, itirazlarının sisteme olduğunu, seçimi kazanmaları halinde de en kısa müddette parlamenter sisteme geçileceğini söylemiş oldu.

Akşener, “Sayın Karamollaoğlu’nun ‘ittifak içi ittifak’ konusunu nasıl yorumladınız?” sorusu üzerine de şu biçimde konuştu:

“Temel Bey’in ittifakın ortasında ittifak denilen, yani ‘O çemberin ortasında siyasi partiler farklı başka da girebilir, Cumhurbaşkanlığı adaylığı konusunda rastgele bir sorun yok, onu destekleyeceğiz.’ diyor ancak oy maksimizasyonu açısından da isimlerini saymamış fakat biz farklı bir bir daha o ittifaktan kopmadan bir beraberlik yapabiliriz. Bunun manası şu; bir siyasi partinin listelerinden hepsinin seçime girmesi manasını taşıyor kimler olacaksa. Temel Bey’in söylemiş olduği bu. Bu rasyonel bir niyet üslubu. Soru şu, Cumhurbaşkanlığını almalıyız, ikincisi de parlamentoda da çoğunluğu almalıyız. Ben Cumhurbaşkanlığına aday olmayacağımı eylülde niçin deklare ettim? Burada ön yargısız beni hem seçmenimiz hem milletimiz tıpkı vakitte o altılı masadaki arkadaşlarımız ön yargısız dinlesin diye.”

Akşener, milletin takdiriyle başbakanlığa talip olduklarını kelamlarına ekledi.