Meta AI artık Llama 3 ile çalışıyor

Adanali

Member
Meta Platforms, Meta AI sohbet robotundaki Büyük Dil Modelini (LLM) yeni, geliştirilmiş bir sürümle değiştiriyor. Meta Llama 2'nin yerini Meta Llama 3 aldı. Llama 3'ün İngilizce versiyonu Perşembe günü 14 eyalette Meta AI'ya ulaştı. Yapay zeka asistanı, çeşitli meta uygulamalarda, özellikle de aramalarında her yerde bulunur ve bağımsız web sitesinde de kullanılabilir. meta.ai test edilecek.

Duyuru

Avustralya, Gana, Jamaika, Kanada, Malavi, Yeni Zelanda, Nijerya, Pakistan, Zambiya, Zimbabve, Singapur, Güney Afrika, Uganda veya Amerika Birleşik Devletleri'nde bulunuyorsanız tek yapmanız gereken İngilizce yazmaktır. Daha fazla eyalet eklenecek. Veri şirketi, Meta Llama 3 ile Meta AI'nın “artık insanların özgürce kullanabileceği en akıllı AI asistanı” olduğunu söylüyor. Llama 3 açık kaynaktır ve daha fazla veriyle beslenmiştir; daha önce hiç karşılaşmadığınız görevlerde bile daha iyi ve daha hızlı olması gerekir.

Llama 3'ün farklı boyutlarda en az iki versiyonu mevcuttur. Daha büyük varyant, Aralık 2023'e kadar olan verilerle beslendi ve 70 milyar parametreye dayanıyor; bu, Llama 2'nin en büyük versiyonundan 20 milyar daha fazla. Sekiz milyar parametreli daha küçük Llama-3 varyantı, yalnızca Mart 2023'e kadar olan verileri biliyor. .

Canlı arama, canlı görüntüler

Kendi bilgilerine göre Meta AI asistanı, büyük LLM'nin daha küçük bir versiyonunu kullanıyor. Diğer yaygın sohbet robotlarının aksine, yeni asistan bazen yanıtlarda halka açık bir arama motoruna bağlantı veriyor. Ayrıca güncellenebilecek Wikipedia veya Technology Review gibi kaynaklar da vardır. Örneğin Meta AI Haberler online, Perşembe günü Google'ın Meta Llama 3'ün artık Google Cloud'un Vertex AI Model Garden'ın bir parçası olduğuna dair bir açıklamasına atıfta bulundu. Burada deneyimli kullanıcılar LLM'yi kendi ihtiyaçlarına göre uyarlayabilirler.

Gerçek zamanlı görüntü oluşturma, şu anda Amerika Birleşik Devletleri'nde Facebook hesabı olan kullanıcılarla sınırlı olan bir yeniliktir. Meta.ai web sitesinden ve Whatsapp'tan fotoğraf sipariş edebilirsiniz. Asistan, kullanıcı hala yazarken bunu oluşturur. Bazı harfleri her girdiğinizde görüntü buna göre değişir. Özellikle görüntüye gömülü metin söz konusu olduğunda grafik çıktısının daha keskin ve daha kaliteli olması gerekir. Ek olarak, web'in çok daha fazla GIF'e ihtiyaç duyması nedeniyle yapay zeka, hareketsiz görüntülerin animasyonlara yüklenmesini gerektirebilir.

İki cümleyi İngilizceden Almancaya çevirmesi istendiğinde Meta AI başlangıçta Almanca bir çeviri üretti ancak hemen sildi ve “Henüz Almanca anlamıyorum ama üzerinde çalışıyorum” dedi. (“Almancayı henüz anlamıyorum ama üzerinde çalışıyorum.”)

(ds)

Haberin Sonu