Mastodon eşgörünümü cheat.social: Yönetici Leah Oswald deneyimini paylaşıyor

Adanali

Member
Merkezi olmayan sosyal ağ Mastodon, Elon Musk Twitter’ı devraldığından beri hızla büyüdü. Mastodon, diğer sosyal ağların aksine tek bir şirket tarafından kontrol edilmez, birbiriyle iletişim kurabilen irili ufaklı birçok kuruluştan oluşur. Prensip olarak, herkes kendi Mastodon örneğini yaratabilir ve böylece bir topluluğa yuva verebilir. Chaos.social’ı yöneten Leah Oswald, röportajda kendi bulut sunucunuzu kurarken nelere dikkat etmeniz gerektiğini açıklıyor.

c’t: Chaos.social mastodon örneğinin 2017’de kurulmasına yardım ettiniz ve yöneticisisiniz. Bu ne tür bir topluluk?

(Resim: Leah Oswald)

Leah Oswald: Topluluk son aylarda çok dinamik bir şekilde gelişti. Kaos Bilgisayar Kulübü’ndeki insanlara Fediverse’te bir ev vermek için örneği oluşturduk, çünkü henüz mevcut değildi. Yönetici arkadaşım rixx o sırada şöyle dedi: “Bu harika yeni Mastodon yazılımı var, onu kaos topluluğu için kurmamızı istemiyor musunuz?” GPN 2017 için hazırladık ve sunduk. O zamandan beri, giderek daha fazla insan katıldı. Sonunda çok fazla insan geldi ve sadece mevcut üyelerin yeni üye ekleyebilmesi için bir davet sistemine geçtik. Bu, yakın zamana kadar iyi çalıştı.

Elon Musk Twitter’ı devraldığından beri üye sayısı önemli ölçüde arttı. Bazen günde 200’e kadar yeni hesap vardı ve kesinlikle artık sadece arkadaş-arkadaşlar değildi. Bu noktada birliktelik duygusunun tekrar gelişebilmesi için kaydı şimdilik kapattık.

c’t: Şu anda bulut sunucunuzda kayıtlı kaç kullanıcı var?

Oswald: Yaklaşık 10.700 kayıtlı üyemiz var. Bu, Musk’ın Twitter planlarının duyurulmasına kadar çok lineer bir şekilde gelişmişti. Aniden birkaç gün içinde 1500 kişi kaydoldu. Ekim ayının sonunda 2500 yeni kullanıcıyla bir sonraki büyük ivme yaşandı. Ayrıca aktif olmayan birçok kullanıcı tekrar aktif hale geldi. Gerçek aktif hesap sayısı 2.000’den 7.000’e yükseldi.

c’t: Örneği bir çift olarak yönetin. İşbölümünüz nedir?

Oswald: Ben esas olarak teknolojiyle ilgileniyorum ve rixx denetleme ve dış iletişimle ilgileniyor, örneğin yönetim blogumuzda ve o da dokümantasyonla ilgileniyor.

c't Magazine'den daha fazlası

c't Magazine'den daha fazlası

Haberin Sonu