Japonya yönetim şekli nedir kısaca ?

emniyet

Global Mod
Global Mod
Japonya, baskn bir parlamenter sistem olan bir monarsi ile idare edilir. Japonya'da ulusal yonetim cesitli seviyelerde yurutulmektedir. Japonya'da, parlamenter sistem, secimlere dayal bir anayasa ile kurulmustur. Secimler, Japonya Ulusal Meclisi'nin (Diet) uyelerini secmek ve gorev yapan yetkilileri gorevlendirmek icin yaplr. Japonya Hukumeti, kabine olarak da bilinir ve ulusal meclis tarafndan secilir.

Japonya Hukumeti

Japonya hukumeti, kabine, yani basbakan ve kabine uyelerinin olusturdugu bir organ olarak kurulmustur. Japonya'da, basbakan, genel olarak secimlerden sonra ortaya ckan partinin lideri olarak atanmaktadr. Kabine, Japonya Ulusal Meclisinde bulunan secilmis milletvekillerinin kolektif olarak olusturdugu bir kurul olup, basbakann onderliginde calsmaktadr.

Japonya Yuksek Mahkemesi

Japonya Yuksek Mahkemesi, Japonya anayasasnn yerine getirilmesi icin en son karar verme mekanizmasdr. Japonya Yuksek Mahkemesi, 13 uyeden olusur ve ulusal meclis tarafndan secilir. Yuksek Mahkeme, ulusal meclisin ve diger yetkililerin kararlarnn yurutulmesi ve Japonya anayasasnn uygulanmas hakknda karar verir.

Japonya Yonetim Sisteminin Ozeti

Japonya'da, secimlerle kontrol edilen parlamenter sistem, monarsi tarafndan temsil edilir. Basbakan ve kabine, Japonya Ulusal Meclisi tarafndan secilir. Yuksek Mahkeme, anayasann uygulanmas icin son karar verme mekanizmas olarak kurulmustur. Japonya Yonetim Sistemi, secimlerle kontrol edilen parlamenter sistem, monarsi tarafndan temsil edilen, basbakan ve kabine tarafndan yurutulen ve anayasann uygulanmas icin Yuksek Mahkeme tarafndan onaylanan bir sistemdir.