İçişleri Bakanı Soylu, Düzce’de incelemelerde bulundu

Adanali

Member
İ

Depremin merkez üssü olan Gölyaka ilçesinde yetkililerden bilgi alan Soylu, gazetecilere yaptığı açıklamada, 70’in üzerinde artçı sarsıntı meydana geldiğini belirterek, “4,4’ün üzerinde en son zannediyorum 6.50’de bir 4,3 daha geldi ve bu düzeylerde artçı sarsıntılar da 4’ün üzerinde artçı sarsıntı olabilir. Onun için mümkün olduğunca az hasarlı, hasarlı yahut orta hasarlı binalarda durmamak lazım.” sözlerini kullandı.

– “Yaklaşık 30’un üzerinde yaralı kelam konusu”

Düzce Valisi, Düzce Belediye Lideri ile bir kıymetlendirme ortaya koyduklarını vurgulayan Bakan Soylu, şöyleki konuştu:

“Yaklaşık 30’un üzerinde yaralı kelam konusu daha evvel verdiğimiz bilgi çerçevesinde bir yaralımız ağır. Bolu’da da atlama suretiyle bir yaralımızın leğen kemiği kırık. Rastgele bir hayati tehlikesi yok lakin Düzce’deki yaralının hayati tehlikesi var. Sarsıntının olduğu 04.08’den itibaren Sayın Cumhurbaşkanımıza aralıklı olarak bilgi arz ettik. Hem 4,5 hem daha sonrasındaki yarım saatlik müddetler içerisinde… Sayın Cumhurbaşkanımız beraberinde valilerimizle de görüşüp, kendilerinden vilayetleri ile ilgili ayrıntıları aldılar. Biraz evvel de bir daha Sayın Cumhurbaşkanımıza buraya indiğimizde bir bilgi daha arz ettik. Bir elektrik kesintisi var bunların kıymetli bir kısmı denetimli kesintiler. Mahalle mahalle yavaş yavaş denetimli bir biçimde veriliyor, şebekeye de elektrik verildi. Biraz daha sonra elektrikle ilgili de rastgele bir kesinti kelam konusu olmayacak.”

– “Şu anda rastgele bir can kaybımız kelam konusu değil”

Bakan Soylu, doğal gaz ve elektrik kaçakları konusunda önlemler alındığına işaret ederek, “70’in üzerinde artçı sarsıntı olduğunu söylemiştim. Vatandaşlarımıza gerek Kızılay gerek AFAD tüm gruplar battaniye olsun, öteki kendilerinin bilhassa dışarıda kalabilecek imkanları sağlamak için dayanaklarda bulunuyorlar. Bölgelerden AFAD gruplarımız ve Kızılay gruplarımız, bölgeye intikal ediyor Allah’a şükür. Şu anda rastgele bir can kaybımız kelam konusu değil. Köylerdeki taramalarımız devam ediyor. Şu ana kadar intikal etmiş bir olumsuz bilgi yok. söylemiş olduğim üzere birkaç köyde ahır yıkılması kelam konusu. Onlarla ilgili arkadaşlarımız da gerekli tespitleri yapıyorlar, yeniden geçmiş olsun dileklerimi söz etmek istiyorum.” değerlendirmesinde bulundu.