Hasan Cemal, ‘Cumhurbaşkanına hakaret’ davasından beraat etti

Adanali

Member
Gazeteci muharrir Hasan Cemal hakkında, Twitter’da 2016-2020 senelerında yaptığı iki Twitter paylaşımı münasebet gösterilerek “Cumhurbaşkanı’na zincirleme aleni hakaret” davası açılmıştı.

Davanın birinci duruşması bugün İstanbul 41. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Mahkeme, hatanın ögelerinin oluşmadığına hükmederek Hasan Cemal’in beraatine karar verdi.

“niçin SAVUNMA YAPAYIM Kİ?”

Durumun epeyce sıkıcı olduğunu söyleyen Hasan Cemal, “Evet o denli, sayın yargıç. niye savunma yapayım ki? Bir ‘suç’ işlemedim ki… Ne söylemiş olduysem, ne yazdıysam tümü ‘ifade özgürlüğü’ ortasında yer alıyor” dedi.

Cemal, “hiç birinde ‘hakaret’ de yok, ‘hakaret kastı’ da yok. Bu noktayı vurgularken de içim üzücü biçimde sıkılıyor, daralıyorum. Kimbilir çok yıldır bu kelamları, ne kadar epeyce eveleyip gevelemişimdir” diye konuştu.

CUMHURİYET ANISINI ANLATTI: HİÇBİR ŞEYİN DEĞİŞMEDİĞİNİ GÖRÜYORUM

Cemal savunmasında şu tabirleri kullandı:

Cumhuriyet gazetesinde genel yayın direktörüyken, başyazarım Ender Nadi’nin seksen yaşına merdiven dayadığı günlerdeki bir başyazısında, hiç unutmadım, şöyleki yakınmıştı: ‘Bu adam bu dünyaya boşuna mı gelmiş diyecekler?..’ Ben de bugünlerde Az Bey’in hissiyatını yaşıyorum.

Ben de seksen yaşına merdiven dayadım, 78 yaşındayım ve ne yazık ki hiç bir şeyin değişmediğini görüyorum. 54 yıldır gazetecilik yap, yaz çiz ve değişen bir şey olmasın, için sevinçle dolu olarak hiç yaşama… Çok hüzünlü, acıklı… Ve de epeyce sıkıcı…

Sayın Yargıçlar, son sözüme gelince: Hakaret davalarıyla bu ülkede söz özgürlüğü boğuluyor.”

“MÜVEKKİLİMİN TCK 299 DAVALARINDAN SIKILDIM”

Hasan Cemal’in avukatı Fikret Birinciyiz, “Ben de müvekkilimin bu TCK 299 davalarından epeyce sıkıldım. Bu etapta bir diyeceğim yok” dedi.

Davada Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan mağdur sıfatıyla yer aldı.

Argüman makamı temel hakkındaki mütaalasında, “Her ne kadar sanık hakkında Cumhurbaşkanı’na hakaret cürmünden cezalandırılması istemiyle kamu davası açılmış ise de sadığın beyanlarının yorum ve tenkit niteliğinde kelamlar olduğu, kişinin gurur, haysiyet ve onurunu rencide edecek nitelikte olmadığı ve tabir özgürlüğü kapsamında kaldığı anlaşılmakla sanığın CMK’nın 223/2-a maddesince beraatine karar verilmesi kamu ismine talep ve mütalaa olunur” sözlerini kullandı.

Beraatine karar verildi

Mahkeme, kabahatin ögelerinin oluşmadığına hükmederek Hasan Cemal’in beraatine karar verdi.