Bir Alman projesi iki yıl içinde açık kaynaklı bir güvenlik çipi geliştiriyor

Adanali

Member
Yarı iletken bileşenlerin tamamen yaygınlaşmasına giden yol uzundur. RISC-V talimat setinin açık mimarisine sahip bir bilgi işlem çekirdeğine ek olarak bu, birçok başka işlevsel bloğu ve her şeyden önce açıklanan geliştirme araçlarını (EDA araçları) ve ayrıca istenen üretim teknolojisi için bir Süreç Tasarım Kitini (PDK) içerir. .

Duyuru

“HEP” projesi bu zincirdeki birçok boşluğu doldurdu: Frankfurt an der Oder’deki IHP – Leibniz Yenilikçi Mikroelektronik Enstitüsü’nün sözleşmeli üretimi (dökümhane), bahsedilen araçlar kullanılarak geliştirilen RISC-V çekirdekli bir HEP-1 güvenlik çipi üretti.

Avrupa’da güvenilir çip geliştirme

HEP, “Güvenilir ve Açık Kaynaklı EDA Araçları ve İşleyicileri Aracılığıyla Değer Zincirinin Güçlendirilmesi” anlamına gelir. Bu nedenle bunlar çipler için açık ve güvenilir geliştirme araçlarıdır ve aynı zamanda dijital egemenliği güçlendirmektedir. IHP liderliğindeki proje Federal Eğitim ve Araştırma Bakanlığı (BMBF) tarafından finanse edildi. 13 ortak arasında ayrıca Bosch şirketleri, VW bölümü Cariad, Swissbit ve Hensoldt Cyber de yer alıyor. Hensoldt Cyber RISC-V teknolojisini kullanarak kendi güvenlik çipini geliştiriyor.

Tanımlanan üretim teknolojisine sahip HEP-1 güvenlik kontrolörü

Tanımlanan üretim teknolojisine sahip HEP-1 güvenlik kontrolörü

(Resim: IHP/Franziska Wegner)

HEP-1 devresini tanımlamak için SpinalHDL kullanıldı. Resmi doğrulama, VexRiscv işlemcisinin doğru çalıştığını doğruladı. IHP, üretim teknolojisi için gerekli bilgileri Openlane açık araç zincirindeki açık bir PDK’ya entegre etti. Bu, ilk kez Avrupa’da üretilebilecek bir çip üretim teknolojisi için açık bir takım zincirinin artık mevcut olduğu anlamına geliyor.

Ayrıca şunu da dinleyin:

Bit-Noise podcast’i, bölüm 2022/07:

Bit-Noise podcast’i, 2021/19 bölümü:

(chiw)

Haberin Sonu