Zigbee ve köprü donanım kilitleri arasındaki fark

Adanali

Member
Zigbee2MQTT hakkındaki yazıyı büyük bir heyecanla okudum. Benim için net olmayan şey: Sonoff Zigbee USB Dongle Plus ile aynı üreticinin Zigbee Bridge ZB Bridge Pro arasındaki fark nedir ve Zigbee2MQTT'yi de destekliyor mu? Tasmota ürün yazılımına sahip bir ZB Bridge, MQTT paketlerini doğrudan aracıya (örneğin bir Raspberry Pi'ye) gönderebilmelidir. Bana göre bu, Raspberry Pi'nin nerede olduğuna bakılmaksızın ZB Köprüsü'nü evin herhangi bir yerine yerleştirebilme avantajına sahip olacaktır.

Duyuru

Sonoff Zigbee USB Dongle Plus, doğrudan Zigbee2MQTT çalıştıran (mini) bilgisayara bağlanan bir USB seri yongası içeren bir Zigbee modem içerir. Öte yandan Sonoff'un ZB Bridge'i, Sonoff bulutu ile iletişim kuran veya alternatif Tasmota donanım yazılımını çalıştıran Espressif ESP32 bağımsız Wi-Fi mikro denetleyicisine sahiptir.

ESP32, Zigbee2MQTT'yi çalıştıracak kaynaklara sahip değil. Tasmota'daki Zigbee entegrasyonunun bununla hiçbir ilgisi yoktur, ancak Tasmota geliştiricilerinin dahili bir gelişimidir. Bu entegrasyon da işe yarar ancak Zigbee2MQTT'den çok daha basit ve daha az kullanışlıdır.

ZB Bridge ayrıca Zigbee2MQTT ile Tasmota ile “TCP üzerinden Seri Bağlantı Noktası” modunda da kullanılabilir. Ancak Zigbee2MQTT geliştiricileri, paket kayıpları ve gecikmeler nedeniyle bunun WLAN üzerinden yapılmasını önermiyor. Üstelik Zigbee2MQTT'de bu amaçla kullanılan EZSP protokolü şu anda hala deneysel olarak sınıflandırılıyor, yani beta bile değil.

Tasmota Zigbee entegrasyonu tamamen yeni bir gelişme olduğundan ve EZSP önerilmediğinden Zigbee2MQTT yazımızda ZB Köprüsü'nden bahsetmedik. Komut satırı ve beta testi ile uğraşmak istemiyorsanız, size tavsiyemiz kablolu uzaktan adaptörlerden birini seçmeniz olacaktır. Kablo ağının olmaması nedeniyle adaptörü bağlamak mümkün değilse, Zigbee yönlendirici (Mesh tekrarlayıcı) kullanmanızı öneririz. Neredeyse tüm kalıcı olarak çalıştırılan Zigbee cihazları, Zigbee ağında yönlendirici görevi görür ve diğer cihazlardan paketleri iletir. Bu aynı zamanda koordinatöre kadar olan daha uzun basamaklarda da işe yarar. Hala evin çeşitli yerlerine birkaç IKEA lambası dağıtmayı planlamıyorsanız, yönlendirici USB çubukları kullanın. Bunları Aliexpress'den 6 ila 10 avroya ve Avrupalı bir tedarikçiden 20 avroya satın alabilirsiniz.

(Seviyorum)

Haberin Sonu