Yelken, Kirsten Neuschaefer tek başına yarış kazanan ilk kadın

umudumvar

Global Mod
Global Mod
“Kazanmak istedim, bir kadın olarak değil, ayrı bir kategoride olmak istemedim – başarıdan sonra Kirsten Neuschaefer’in ilk sözleri -. Başlangıçta 15 kaptanla eşit şartlarda yarışmak istedim”.

Daha sonra, özel bir özveri: “Nelson Mandela ile tanışmayı çok isterdim. Sevgili Güney Afrika’m bugün onun fedakarlığı sayesinde var”.

Altın Küre Yarışı tüm tek elli ve kesintisiz okyanus ötesi yelken yarışmalarının “anası” olarak kabul edilir. Bu yılki sürüm, 1968/69’un ilk baskısının macerasını yeniden oluşturmak için kısıtlamalar getirdi: teknelerin 1988’den önce suya indirilmiş olması, 36 ila 38 fit (9,8-11 metre) uzunluğunda olması ve omurgalarının sabit olması gerekiyordu. Gemide hiçbir elektronik ekipmana izin verilmedi. Duraklara izin verilmez: Neuschafer, o gelene kadar onun önde olduğunu bilmiyordu.

Başlayan 15 tekneden ikisi battı ve yalnızca ikisi tüm kurallara uyarak yarışı tamamlayacak: Hintli Abhilash Tomy ve Avusturyalı Michael Guggenberger.

Neuschafer’in dünya turu, yalnızca yüzleşmek zorunda kaldığı fırtınalar veya ekvatoral sakinlikler nedeniyle zor anlar yaşadı: denizci, teknesi Güney Afrika açıklarında batan Finli rakibi Tapio Lehtinen’i kurtarmak için Kasım ayında rotasını değiştirmişti. Güney Afrikalı onu batmaktan kurtardı ve Minnehaha’ya aldı, sonra geçen bir gemiye teslim etti. “Ona zamanında ulaşmak için elimden gelen her şeyi yaptım, bütün gece dümen tuttum. Cankurtaran sandalında onu bulmak zordu. Onu gemiye aldım, bir bardak rom içtik ve sonra onu karaya çıkarmak için bir gemi geldi” dedi. .

Tapio’yu kurtarmak için harcadığı saatler ona meyvesini verdi ve dünya turu bir yıl sürdü. 233 gün, 20 saat, 43 dakika ve 47 saniyelik resmi süre.

Navigatör, Port Elisabeth’de doğdu ve yatçılık kariyerine 2006 yılında Antarktika ve Arktik’te birkaç teknede çalışarak ve Güney Afrika’dan Kuzey Amerika’ya tek başına yelken açarak başladı. Daha önce tek başına Fas’tan Güney Afrika’ya 15.000 kilometre bisiklet sürmüştü.

Güney Afrika Yelken Federasyonu Başkanı Michael Robinson, “Sadece yelken camiası değil, tüm ülke Kirsten ile son derece gurur duyuyor. O, çok çalışmanın ve demir kararlılığın başarıya nasıl götürdüğü konusunda erkeklere ve kadınlara olağanüstü bir örnek oluşturdu” dedi.

Neuschafer sayesinde tarihe daha fazla adım atan Altın Küre, ilk kez 1969’da İngiliz Robin Knox-Johnston’ın Fransız Bernard Moitessier’i neredeyse tüm turda önde geçerek kazandığı Altın Küre’nin yalnızca üçüncü baskısı. Medeniyete dönmektense Tahiti’ye gitmek için cephe gerisine düşenler. Bir önceki baskı 2018’de yapıldı.