Sıkıcık Köftesi (Tarhanalı Bulgur Köftesi Lezzetine Bayılacaksınız)

Bilgin

Global Mod
Global Mod
Sıkıcık Köftesi (Tarhanalı Bulgur Köftesi Lezzetine Bayılacaksınız) Tanımı İçin Gereçler

• 1 su bardağı köftelik ince bulgur
  • 1 su bardağı kaynar su
  • Yarım çay bardağı un
  • Yarım çay bardağı tarhana
  • 1 tatlı kaşığı salça (Biber kullandım)
  • 1 ufak soğan rendesi (Suyunu sıktım)
  • Pulbiber
  • Tuz
  • Kuru nane
Üzeri için;

• Sarımsaklı yoğurt
Sos için;

• Çok az sıvı yağ
  • Toz kırmızı biber
  • Pulbiber
  • Kuru nane
Sıkıcık Köftesi (Tarhanalı Bulgur Köftesi Lezzetine Bayılacaksınız) Tanımı Nasıl Yapılır?

Not EkleTanımı Yazdır

1. Bulgurun üzerine kaynar suyunu ekleyip karıştıralım ve üzerini kapatıp 10 dakika civarı dinlendirelim çabucak sonrasında uygun bir kaba şişen bulgur ve öteki gereçleri ekleyip karıştıralım.
  2. Gerekirse ortada elimizi yavaşça ıslatarak uygunca yoğurup kıvamını tutmasını sağlayalım akabinde ufak kesimler koparıp bir daha elimizi yavaşça ıslatarak serçe parmağı uzunluğunda fazlaca kalın olmayacak biçimde köfte hali verelim.
  3. Hazırladığımız köfteleri kaynar suya azar azar atalım kısık ateşte haşlayalım haşlanan köfteleri süzdükten daha sonra tabağa alıp üzerine sarımsaklı yoğurt gezdirelim.
  4. Sıvı yağında toz kırmızı biber kızdırıp yoğurdun üzerine dökelim ve son olarak pulbiber kuru nane serpiştirip servise hazır hale getirelim. Afiyet olsun ????????????
Not: Köfteler haşlanırken daima karıştırmak dağılmasını sağlar dikkat edelim su yüzüne çıkınca alabilirsiniz esasen kısa müddette haşlanıyor top top yapabilirsiniz ben bu türlü hazırladım. Porsiyon olarak 2 bireye kâfi lakin yemek yanında servis edilirse 3 4 şahsa de kâfi gelir.

Sıkıcık Köftesi (Tarhanalı Bulgur Köftesi Lezzetine Bayılacaksınız) Tanımı Fotoğraflı Yapılışı