Sadece tanıtım istiyorlar: Walmart TV üreticilerini satın alıyor

Adanali

Member
ABD'li perakende devi Walmart, SmartCast işletim sistemi de dahil olmak üzere TV üreticisi Vizio'yu yaklaşık 2,3 milyar dolara satın alıyor. Vizio TV'ler şu ana kadar yalnızca ABD pazarında satışa sunuldu, dolayısıyla ilk bakışta satın almanın Alman pazarı üzerinde minimum etkisi var. Ama daha yakından düşünürseniz öyle.

Duyuru

Vizio, başından beri Avrupa pazarı için gerekli cihaz çeşitliliğinden (farklı ayarlayıcılar, birçok dil çeşidi, farklı standartlar) vazgeçti ve yalnızca ABD pazarına hizmet etti. ABD'de televizyon kullanıcılarının büyük çoğunluğu İngilizce anlıyor ve farklı kablolu yayın sağlayıcıları olmasına rağmen aynı iletim standardını kullanıyorlar.

Vizio'nun hedefi her zaman mümkün olduğu kadar uygun fiyatlı, hiçbir özel özelliği olmayan ve yalnızca temel gereksinimleri karşılayan cihazlar sunmak olmuştur. Vizio'nun OLED TV'lerini bulamazsınız (çok pahalı), LCD TV'lerde gelişmiş mini LED arka ışıklar yoktur (çok pahalı) ve karmaşık işletim sistemleri yoktur (çok pahalı). Şirket bunun yerine düşük fiyatlarla büyük köşegenlere odaklanıyor. Ve dahili SmartCast işletim sistemi aracılığıyla reklamcılık. Vizio Smart TV'lerde, Reklam Destekli Ücretsiz Akış (FAST) olarak adlandırılan, reklam destekli birçok kanal bulabilirsiniz. FAST yayın hizmetlerinin nasıl çalıştığını ve TV yapımcıları için neden bu kadar çekici olduklarını vurgulamadım.

Perakende devleri devreye giriyor

Walmart ile Amazon'un ardından bir başka büyük perakende devi televizyon üreticisi olarak sahneye çıkıyor. İkisi kendi televizyonlarıyla fiyatları daha da iyi kontrol edebilir, yani satış fiyatlarını düşürebilir. Bu, Samsung, LG ve Sony gibi büyük üreticiler için havayı incelttiğinden, satın almanın tüm televizyon pazarı için önemi var.

Yerleşik üreticiler, yüksek fiyatlı TV'leri müşterileri için çekici hale getirmeyi zaten zar zor başarıyorlar. “Yeterince iyi” sloganına sadık kalarak, pek çok kişi, fiyatının üç katı fiyatına sahip, zarif bir gövdede, yüksek renklere ve kontrasta sahip bir OLED TV yerine, bin Euro'dan daha düşük bir fiyata ucuz, büyük ve yeterince iyi bir TV'yi tercih ediyor.

Samsung, LG & Co. da fiyatlarını düşürmek zorunda kalırsa çoğu müşteri mutlu olacaktır. Ancak bu aynı zamanda teknik gelişmeyi de yavaşlatabilir. Odak noktası görünüşte en iyi ürün değil, en iyi reklamı olan en ucuz ürün olduğunda. Ve bu gerçekten utanç verici olurdu.

(Resim: Walmart)

2021'den bu yana borsada işlem gören ABD şirketi Vizio Holding Corporation (NYSE: VZIO), 2002 yılında William Wang, Laynie Newsome ve Ken Lowe tarafından kuruldu. Üçü, Wang'ın önceki şirketi, 1990'larda CRT üreticisi olan MAG Innovision'da birlikte çalışıyordu. Wang'ın çevresindeki hissedarlar işlemi zaten onayladı ve tüm oy haklarının %89'unu elinde tutuyor.

Walmart her Vizio hissesi için 11,50 dolar teklif ediyor. Handelsblatt'a göre bu, olası anlaşmanın açıklanmasından önceki 12 Şubat kapanış fiyatına göre %47 oranında bir prim anlamına geliyor. Vizio hisseleri açıklamanın ardından %15 artışla 10,96 dolara yükseldi.

Vizio, Akıllı TV'lerde reklam vererek mevcut müşterileriyle iyi bir “bağlantı” kurmaktadır. 2015 yılında FTC'nin ticaret heyeti, Vizio'nun televizyon kullanıcıları hakkında veri topladığını ve bunları müşterilere haber vermeden reklamverenlere sattığını iddia etti. 2017 yılında Vizio, tüm verileri silmek ve 2,2 milyon dolar para cezası ödemek zorunda kaldı. Sonuç olarak bu durum televizyon satışlarına çok az zarar verdi. Bu arada şirket, ABD televizyon pazarında ikinci sıraya yükseldi ancak satışlar son üç yılda daha keskin bir düşüş gösterdi. Vizio'nun en son yıllık raporuna göre, Amerika'daki evlerde yaklaşık 18,5 milyon aktif Vizio TV bulunuyor.

Walmart, Walmart Connect aracılığıyla bu eğlence cihazlarına mevcut reklamları yerleştirmek için bunu kullanmak istiyor. Walmart'tan yapılan açıklamaya göre, her iki iş alanını birleştirerek perakende ve eğlence arasındaki arayüz yeniden tanımlanabilecek. Yani konu televizyonla ilgili değil, dijital reklam platformuyla ilgili.

(İngiltere)

Haberin Sonu