Raspberry Pi OS: Güncelleme daha yeni bir çekirdek ve düzeltmeler sunuyor

Adanali

Member
Raspberry Pi projesi, Raspberry Pi işletim sisteminin güncellenmiş bir sürümünü yayınladı. Web tarayıcıları gibi güncellenmiş paketlere ek olarak çekirdeği de güncelleyin.

Duyuru

Geliştiriciler sürümün bakımını hassas bir şekilde gerçekleştirdiler; Raspberry Pi OS 2024-03-12 sürüm notlarında Kitap Kurdu tabanına geçiş gibi büyük değişiklikler bulunmuyor. Değişiklikler arasında öne çıkan şey, artık mümkün olan EEPROM yükseltmesidir raspi-config veya yeni donanım yazılımı sürümü ve mevcut çekirdek 6.6.20.

Pek çok küçük iyileştirme içeren Raspberry Pi işletim sistemi

Geliştiriciler özellikle birçok küçük şeyi geliştirdiler. Kapatma asistanı, oturumu kapattığınızda tüm kullanıcı işlemlerini kapatır. Wayvnc VNC sunucusu artık systemd'nin kontrolü altındadır ve birden fazla VNC istemcisiyle uyumlu olmalıdır. Bluetooth ve ağ menüleri daha hızlı açılır. Fare imleci artık sürükleme işlemi sırasında değişiyor ve hiçbir ses cihazı bağlı olmadığında sistem tepsisindeki ses simgesi gizleniyor.

Güç kaynağındaki kısa voltaj düşüşlerinin tespiti (karartma tespiti) düzeltildi. Sürükle ve bırak işlemleri sırasında yanlış dosyalar dosya yöneticisine taşınabilir ve güncelleme aynı zamanda birçok onay iletişim kutusunun çakışmasına neden olabilecek bir hatayı da düzeltir. Chromium web tarayıcısı artık 122.0.6261.89 sürümündedir, Firefox 123.0 sürümüyle birlikte gelir.

Halen Debian Bullseye'ı temel alan eski sürümler de güncellemeler aldı. Sürüm notlarına göre güncellenmiş ürün yazılımı ve Linux çekirdeği 6.1.21 ile birlikte geliyorlar.

Raspberry Pi işletim sistemini çalışma sırasında güncellemek istiyorsanız komutları kullanabilirsiniz. sudo apt-get update && sudo apt-get dist-upgrade popüler tek kartlı bilgisayarları komut satırını kullanarak yükseltin. Raspberry Pi indirme sayfasında da çeşitli kurulum görselleri mevcuttur. Ancak Raspberry Pi Imager'ın kurulumu özellikle basittir.

Geçen yılın ekim ayının ortasında, Raspberry Pi işletim sistemi yeni Debian 12 tabanına (kod adı Kitapkurdu) taşındı. Sonuç olarak geliştiriciler alt ağacın tamamını güncelledi.

(Bilmiyorum)

Haberin Sonu