Putin: Batı’nın hukuk dışı yaptırımları, Dünya Ticaret Örgütü prensipleriyle çelişiyor

Adanali

Member
Metalurji kesiminin geliştirilmesiyle ilgili hususların ele alındığı görüşmede konuşan Rusya önderi Vladimir Putin, Batı’nın metalurji şirketlerine uyguladığı hukuk dışı yaptırımların DTÖ prensipleriyle çeliştiğini ve bu niçinle Rusya’nın DTÖ’deki aksiyonlarıyla ilgili stratejiyi güncelleyeceğini belirtti.

DTÖ unsurlarına bağlılıklarını daima lisana getiren Avrupalı meslektaşlarının bu prensipleri çiğneyen yaptırımlar uyguladığının altını çizen Putin, hükümete 1 Temmuz’a kadar Batı’nın kararlarını gözden geçirme ve güncellenmiş DTÖ stratejisini hazırlama talimatı verdi.

‘Avrupalı girişimcilerin çıkarları göz gerisi edildi’

Avrupalı bürokratların dar görüşlü siyaseti niçiniyle hem metal meblağlarının birebir vakitte enflasyonun artmasına yol açacağı ihtarında bulunan Rus önder, “Rus metalurji firmalarına yönelik hasmane adımlar, anlık siyasi çıkarlar uğruna atıldı. Bu mazeretle, yıllar ortasında geliştirilen, ticari prestij, karşılıklı çıkar ve ekonomik verimlilik üzere rasyonel ögelere dayanan ilgilerin üstü çizildi. Direkt konuşacak olursam, Rus şirketleriyle iş birliği ortasında mal üreten ve istihdam sağlayan Avrupalı girişimcilerin çıkarları sıradançe göz arkası edildi, bir kenara bırakıldı” dedi.

Yeni trendleri dikkate alarak, Rus metalurji mamüllerinin üretim ve tedarik yapısında değişiklikler yapılması gerektiğini kaydeden Putin, “İşletmelerin halihazırda lojistik ve üretim zincirlerini bir daha düzenlediğini, işletmeleri çalışır durumda tutmak ve personel kolektiflerinin çıkarlarını korumak için yeni tedarikçiler ve alıcılar bulduğunu biliyorum” tabirlerini kullandı.

Rusya pazarında yerli metalurji mamüllerine talebin korunması gerektiğini de belirten Putin, bunun için tüm iktisat, Rusya’nın bölgeleri ve sakinleri için hissedilir tesirler yaratacak uzun vadeli projelerin ve programların başlatılması talimatı verdi.