Proktolojik muayene

A

admin

Guest
Proktoloji; sindirim sisteminin son kısmı olan kalın bağırsak, rektum ve anal bölgedeki hastalıklar üzerine uzmanlık alanıdır.

Proktolojik muayene ise “makat muayenesi” olarak da bilinen, proktolojik hastalıkların teşhis basamağındaki birinci adımdır.

Anal fistül/fissür, hemoroid ve makat çatlağı üzere anüs bölgesindeki biroldukca rahatsızlığın tanısı proktolojik muayene ile konulabilir.

Ağrı, mukozal şişlikler, makatta kanama ve dışkılama zorluğu proktoloji alanına giren biroldukca hastalığın ortak semptomlarıdır.

Proktolojik muayene yardımıyla sindirim sistemi ve makat ile ilgili hastalıklara kesin teşhis konulabilir.

Proktolojik Muayene Nedir?

Proktolojik muayene; halk içinde “makat muayenesi” olarak da bilinmektedir.

Özel olarak proktoloji masasında yapılan lakin proktolojik masanın olmadığı ortamda kişinin yan yahut sırt üstü konumda yattığı bu muayene esnasında anal bölge, etraf dokular ve rektum bölgesi ayrıntılı olarak incelenir.

Muayene sırasında hem el (rektal muayene) birebir vakitte muayeneye özel aparatlar (anoskop) kullanılabilir.

Makat Muayenesi (Proktolojik Muayene) Nasıl Yapılır?

Makat muayenesi;

*Sol yan duruş (sims pozisyonu)

*Sırtüstü, bacakların havada olduğu duruş (litotomi pozisyonu)

*Secde duruşu yahut yüzü koyun duruş (prone jack knife) yapılabilir.

Yüz üstü durumda yapılan muayene;

*Göz tansiyonu olanlarda

*Retina yırtığı olanlarda

*Aritmi (kalp ritim bozukluğu) olanlarda ve gebeliğin ileri periyotlarındaki hastalarda tercih edilmez.

Proktolojik muayene sırasında anal bölge dikkatlice incelenir. İnceleme daha sonrasında kayganlaştırıcı jel ya da vazelin yardımı ile makat bölgesi parmakla muayene edilir.

Parmak ile rektal muayenede kitle ya da hassasiyete niye olan öbür lezyonların varlığı araştırılır.

Proktolojik Muayene ile Hangi Hastalıkların Tanısı temalır?

Proktolojik muayene, makat bölgesindeki biroldukça rahatsızlığın teşhisini koymamızda pek tesirli bir muayene çeşididir.

Proktolojik muayene ile;

*Hemoroid

*Makat darlığı

*Makat çatlağı (fissür)

*Makat siğilleri

*Makat fistülü

*Anal apse

*Rektosel (Bağırsak fıtığı)

*Makat sarkması

*Pilonidal sinüs (Kıl dönmesi)

*Anüs ve rektum kanseri tanısı konulabilir.

Proktolojik Muayene Ne Vakit Gereklidir?

proktolojik muayene hangi durumlarda gereklidir?

*Uzun müddetli ve sebebi varsayım edilemeyen kabızlık

*Sürekli olarak dışkılama kuvvetliğü

*Dışkının incelmesi

*Dışkıda kan

*Dışkılama alışkanlıklarının sistemsiz olması

*Makattan kan gelmesi

*Anüs bölgesinde şişlik

*Makat ağrısı

*Anal akıntı

*İdrardan dışkı gelmesi

*Dışkı tutamama

*Makatta yanma ve ağrı hissi