Optimal PC FAQ 2023: Linux sürücüleri, alternatif bileşenler ve grafik kartları

Adanali

Member
Intel ve AMD arasındaki şiddetli rekabet, ev inşaatçılarına iyi ve hızlı işlemciler ve platformlar seçeneği sunuyor. c’t 26/2022’de sizin için bazı yapıcı öneriler geliştirdik: 16 işlemci çekirdeğine ve geniş ana belleğe sahip, yüksek performans sunan ve yine de gürültü ve enerji gereksinimleri açısından evcilleştirilebilen üst düzey bir bilgisayar. Altı çekirdekli işlemciye sahip temel bir sürüm, tam yük altında bile sessiz kalan ve masaüstü boştayken yalnızca 13 watt gerektiren, ucuz, çok yönlü bir model olarak hizmet etti. Bu SSS, diğer yararlı ipuçları ve püf noktalarının yanı sıra en uygun bilgisayarı oluşturmakla ilgili sorularınızın yanıtlarını sağlar.

Stokta olmayan bileşenler

Şu anda çevrimiçi perakendecileri araştırıyorum ancak bazı bileşenler hiçbir yerde mevcut değil. Alternatifler var mı?

Her yıl inşaat tekliflerimizin sunulmasından sonra bazı bileşenlerde darboğazlar oluyor, çünkü donanıma olan talep her zaman özellikle Noel döneminde yüksek. 2022/23 yılının başında bir pandemi, enflasyon ve lojistik zincirlerin bozulması teslimat durumunu daha da kötüleştirdi.

Güç kaynağı, ana kart ve 13 watt PC kasasının gücü geçici olarak kesildi. Üst düzey PC için bellek modülleri, kasa ve isteğe bağlı Radeon RX 6800 grafik kartını bulmak zordu. Bu noktada sizden sadece sabrınızı isteyebiliriz. Asya’dan Avrupa’ya konteyner nakliyesi dört ila sekiz hafta sürer.

Alternatif olarak, 13 watt PC için WLAN modülü olmayan kart varyantını (Gigabyte B660M Gaming X DDR4) satın alabilirsiniz, ki bu diğer açılardan aynıdır. Ayrıca, Adata’nın bellek modülleri yerine üst düzey PC’nizde bulunan en iyi Crucial DIMM Kiti 32GB, DDR5-5600, CL46-45-45 (CT2K16G56C46U5)’i takmanıza engel olacak hiçbir şey yok.

c't Magazine'den daha fazlası

c't Magazine'den daha fazlası

Takılma tehlikesi ATX12V konnektörü

Bilgisayar şimdi tamamen önümde toplandı. İlk çalıştırmadan sonra fanlar dönüyor ama görüntü yok.

CPU güç kaynağından gelen sekiz pimli ATX12V konektörünü ana karttaki ilgili konektöre bağlamayı muhtemelen unutmuşsunuzdur. Ne yazık ki, bilgisayarda ulaşılması en zor noktada, kartın sol üst köşesinde, işlemci soğutucusu tarafından kaplanmış durumda bulunur. Ulaşmakta sorun yaşıyorsanız, ATX12V kablosunu bağlamak için üst kapağı geçici olarak çıkarmanız gerekir.

Unutulmuş bir ATX12V konektörü, bilgisayar önyükleme yapmayacağı için çok fazla hayal kırıklığına neden olur.

Unutulmuş bir ATX12V konektörü, çok fazla hayal kırıklığına neden olur çünkü o zaman bilgisayar önyükleme yapmaz.

Üst düzey PC anakartında sekiz pimli konektöre ek olarak dört pimli bir konektör bulunur. Bu sadece ücretsiz kalır. Sekiz pimli konnektörü, güç kaynağından ayrılan sekiz pimli fişle donatmanız yeterlidir.

G-senkronizasyon monitörü

Yapıcı teklifler için yalnızca Radeon grafik yongalarına sahip grafik kartları önerilmez. Ama G-Sync özellikli bir monitörüm var, bu yüzden bir GeForce kartına ihtiyacım var. Bunun için herhangi bir tavsiye var mı?

Elbette, örneğin CUDA gerektiren bir yazılımı çalıştırmak istiyorsanız veya G-Sync ile bir oyun ekranını bağlamak istiyorsanız, Nvidia çipli grafik kartlarını da takabilirsiniz. Seçiminizi yaparken kartın güç kaynağına aşırı yüklenmemesi için güç tüketimine dikkat etmeli ve gerekirse daha güçlü bir kart seçmelisiniz. Radeon RX 6600’e alternatif olarak, GeForce RTX 3060 Ti’nin Founders Edition sürümünü 13 watt’lık ve üst düzey PC’de kullanabilirsiniz. Sessiz olduğunu da kanıtladığı önceki yapıcı tekliflerde zaten kullanmıştık.

Ucuz Mini Bilgisayar

İki yapı önerisi için teşekkürler, ancak ucuz bir mini bilgisayar istiyorum.

2022 sonbaharında birçok yeni donanım piyasaya sürüldü, bu nedenle fiyatlar da hareket etmeye başladı. O zamanlar uygun fiyatlı bir bilgisayar için çekici bir paket oluşturamazdık. Ancak, uygun fiyatlı, ofis dostu bir mini bilgisayar için bir teklif üzerinde çalışıyoruz.

Kısa boylu zıtlaşmalar

Önerilen üst düzey PC yapısında, Fractal Design Meshify 2 Compact’ın üç cıvatasını kasa kılavuzunun 15. sayfasında açıklandığı gibi hareket ettirdim. Ancak, açtıktan sonra bilgisayar önyükleme yapmıyor. Fanlar sadece kısa süre seğirir.

Kısa devre muhtemelen suçlanacak. Üst düzey PC’de, tam boyutlu bir ATX kasasında bir mikro ATX kartı kullanıyoruz. Daha büyük ATX anakartların aksine, dokuz yerine sadece sekiz vidayla sabitlenmiştir. Bu nedenle montaj cıvatalarından ikisinin hareket ettirilmesi gerekir. Micro-ATX kartlarında sağ alt montaj deliği için iki olası konum olduğundan, bu karmaşık bir hal alır.

Sağ taraftaki üst düzey PC'de, sağdaki iki dişli deliğin altına yalnızca bir ara parçayı hareket ettirin, aksi takdirde karta zarar verebilirsiniz.

Sağ taraftaki üst düzey PC’de, sağdaki iki dişli deliğin altına yalnızca bir ara parçayı hareket ettirin, aksi takdirde karta zarar verebilirsiniz.

Asrock B650M PG Riptide ile, Fractal Design Meshify 2 Compact’taki olası iki vidanın yalnızca alt konumu için cıvatayı kullanabilirsiniz (grafiğe bakın), üst konum için kullanamazsınız. Tahtanın burada bir deliği olmadığı için mahfazadan gelen dişli cıvata kısa devreye neden olabilir.

Linux’ta ışın izleme yok

Linux’ta ışın izleme efektli oyunlar oynamak için üst düzey bilgisayarıma Sapphire Nitro+ Radeon RX 6800 grafik kartı kurdum. Ancak Quake 2 RTX gibi bir oyuna başladığımda ışın izleme uyumlu grafik kartı bulunamadı hata mesajını alıyorum. RX 6800 GPU’nun ışın izleme yapabileceğini düşündüm.

Sapphire Nitro+ Radeon RX 6800 grafik kartı aslında oyunları ışın izlemeli efektlerle işleyebilir, ancak Linux’ta yardıma ihtiyacı var. Işın izleme, birçok Linux dağıtımının varsayılan olarak gönderdiği Mesa grafik kitaplığı RADV açık kaynaklı Vulkan sürücüsünde hala deneysel bir özelliktir. Ancak sürücü son zamanlarda büyük ilerleme kaydetti ve ışın izleme artık günlük kullanım için oldukça uygun. RADV’nin ışın izleme uzantılarını etkinleştirmek için ortam değişkenini başlatmak üzere Quake 2 RTX gibi bir oyun ayarlamanız gerekir. RADV_PERFTEST=rt hadi sokağa

Işın izleme, RADV Vulkan sürücüsünde hala deneysel bir özelliktir.  Doğru ortam değişkenlerini ayarlarsanız, ışın izleme efektlerinin keyfini çıkarmaya devam edebilirsiniz.  ,

Işın izleme, RADV Vulkan sürücüsünde hala deneysel bir özelliktir. Doğru ortam değişkenlerini ayarlarsanız, ışın izleme efektlerinin keyfini çıkarmaya devam edebilirsiniz.

Oyunu Steam üzerinden yüklediyseniz, oyun ayarlarına erişin RADV_PERFTEST=rt %command% Önyükleme Seçenekleri alanında. Mesa 22.2.1 ile Ubuntu 22.10’da RX 6800’ün ışın izleme yapmasını sağlayabildik. Bununla birlikte, Full HD çözünürlükte saniyede 20 ila 30 kare (fps) ile yenileme hızı arzulanan çok şey bıraktı. Ayrıca ufak tefek görüntü hataları vardı. Ancak, aşağıdaki komutları kullanarak bir dizi RADV ışın izleme iyileştirmesi içeren bir topluluk PPA’sından Mesa’nın daha yeni bir sürümünü yükleyebilirsiniz:

sudo add-apt-repository ppa:kisak/kisak-mesa
sudo apt update
sudo apt upgrade

PPA paketlerinin, resmi Ubuntu depolarındaki paketlerle aynı kalite kontrollerine tabi olmadığını unutmayın. Mesa 22.3.2 ile eserler ortadan kalktı ve Quake 2 RTX, Full HD çözünürlükte saniyede 50 ila 60 kare hızında çalıştı. ile PPA’yı kaldırın ppa-purgeMesa’nın orijinal versiyonuna geri dönmek için:

sudo apt install ppa-purge
sudo ppa-purge ppa:kisak/kisak-mesa

Bunu en geç Ubuntu’nun yeni bir sürümüne geçmeden önce yapmalısınız.

Sıcaklık sensörü çalışmıyor

Üst düzey bilgisayarı Ryzen 9 7950X işlemci ile yeniden oluşturdum ve Ubuntu 22.04 LTS Linux dağıtımını kurdum. Noctua NH-D15 soğutucunun yüksek performanslı CPU’yu serin tutup tutamayacağını kontrol etmek için, komutum var sensors lm-sensors paketinden, ancak bana CPU sıcaklığını göstermiyor. Sıcaklığı okumak için ne yapabilirim?

Ryzen işlemcilerdeki sıcaklık sensörü, Linux çekirdeğinde bulunan k10-temp sürücüsü tarafından okunur. Ancak sürücü, çekirdek 6.0’dan başlayarak yalnızca Zen 4 CPU’lardaki sensörlerle iletişim kurabilir. Ubuntu 22.04 hala çekirdek 5.15’i kullanıyor ve yeni Ubuntu 22.10 bile bu durumda yardımcı olmuyor çünkü çekirdek 5.19 sürümünde çalışıyor.

sıcaklık kullanıyorsanız sensors o zaman kernel.org’dan yeni bir çekirdek yüklemeniz veya Nisan’da çıkacak olan ve muhtemelen çekirdek 6.2’yi içerecek olan Ubuntu 23.04’ü beklemeniz gerekir.

Entegre grafiklere sahip ekran yok

Ryzen 9 7950X işlemcili üst düzey PC’ye Debian 11 Bullseye Linux dağıtımını kurdum. İşlemcinin entegre grafikleri bana yettiği için ekran kartı takmadım. Yükleme sırasında bana hala bir görüntü gösterildi, ancak Debian’ı başlatmayı denediğimde ekran siyah kaldı. Neden?

Debian Projesi kararlılığa büyük önem verir ve yalnızca kapsamlı bir şekilde test edilmiş yazılımları dağıtır. Bu nedenle, Debian’daki Linux çekirdeği ve diğer paketler çoğunlukla biraz daha eskidir. Ryzen 7000 CPU’larda RDNA2 çekirdeklerini kullanmak için Linux çekirdeği 5.18 veya üzeri ve Mesa 22.2 veya üzeri gerekir.

(Resim:

5/2023 var

)

Dikkat, bilgisayar korsanları kendilerini silahlandırıyor! 5/2023’te hacker dükkanlarına baktık ve bilgisayarları, akıllı telefonları ve Wi-Fi’yi hacklemeyi çocuk oyuncağı haline getirmesi gereken 16 tehlikeli ve bazen tuhaf hackleme aracını test ettik. Ayrıca ChatGPT’nin birçok endüstride nasıl devrim yaratacağını, onu nasıl verimli bir şekilde kullanacağınızı ve oyunun hangi kurallarına uymanız gerektiğini açıklıyoruz. Kriz zamanlarında kısa dalga geri dönüş yapar. Kablo veya uydu olmadan dünyanın her yerinden kanalları nasıl alabileceğinizi gösteriyoruz. Tutumlu Core-i-13000 CPU’lar ve oyuncular için bir Linux testte kendilerini kanıtladı. Bunu ve daha fazlasını c’t 5/23’te okuyabilirsiniz!

(ndi)

Haberin Sonu