Monitör: Yalnızca 8 bit renk derinliğine sahip HDR ekran mı?

Adanali

Member
Verbatim üreticisinin “HDR teknolojisi” ile reklamı yapılan ancak yalnızca 16,7 milyon rengi, yani 8 bit renk derinliğini destekleyen bir monitörüyle ilgileniyorum. Soruma üretici, ekranların “HDR8 teknolojisine” sahip olduğu yanıtını verdi. HDR, renk başına 8 bitten fazlasını temel almıyor mu ve bu gizemi çözmeme yardım edebilir misiniz?

Duyuru

Verbatim’in veya panel üreticisinin bu konuda ne yaptığını uzaktan yargılayamayız. HDR8 iddiası belirtilmedi ancak HDR iddiası yine de doğru olabilir çünkü 10 bit, HDR için bir gereklilik değildir (ancak HDR10 içindir). HDR yalnızca Yüksek Dinamik Aralık anlamına gelir, yani yüksek dinamik aralık: daha fazla kontrast, daha zengin renkler; ancak daha fazla renk derinliği veya çözünürlüğü olması gerekmez.

İkincisi yalnızca HDR10 ile tanımlanır; burada daha yüksek kontrast ve daha zengin renklerin yanı sıra en az 10 bitlik daha yüksek bir renk çözünürlüğü de gerekir.

Ne yazık ki veri sayfası kapsanan renk alanı hakkında hiçbir şey söylemiyor. Çünkü HDR için aslında insan gözünün daha hassas tepki verdiği yeşil kanalda daha zengin renklere ihtiyaç var. 8 bitlik panellerde, ince renk gradyanlarıyla şeritlenme riski vardır, yani degradedeki küçük adımlar fark edilebilir. Örneğin yeşil, sRGB’den çok daha zenginse, 8 bitlik panelin 256 mevcut renk geçişi, G0’dan G255’e kadar olan yeşil renk geçişinde bir renk seviyesinden diğerine daha büyük sıçramalar üretir.

Çoğu şey verilerin dahili olarak nasıl işlendiğine de bağlıdır. 8 bit, sürücünün paneldeki fiziksel seviyelerini ifade ederken, sinyal işleme dijital olarak çok daha hassas çalışabilir. En iyi monitörler, sonucu görüntü çıkışı için panel sürücüsüne aktarmadan önce sinyalleri renk kanalı başına 14 veya 16 bit ile işler.

(İngiltere)

Haberin Sonu