Madde 84’ün yorumu: “Gerisi Mimimi’dir”

Adanali

Member
Almanya’da “veri koruma turizmi” var mı? Şirketler özellikle, denetim makamları Genel Veri Koruma Yönetmeliğini (GDPR) oldukça gevşek bir şekilde yorumlayan federal eyaletlerdeki yerleri mi arıyor? Bu soru referans topluluğunu harekete geçirir ve bu nedenle c’t veri koruma podcast’i de yoruma tabidir.

Doktor Stefano Brink

Dr Stefan Brink podcast’te Bir yorum meselesi

Yayıncı Holger Bleich ve Haberler-Justiziar Joerg Heidrich, bunu Dr. Stefano Brink ile tartışmalı bir şekilde tartışıyor. Baden-Württemberg’in eski veri koruma görevlisi, Berlin’deki çalışma dünyasının dijitalleştirilmesi için bilimsel enstitü wida’nın kurucusu ve genel müdürüdür. Brink, podcast bölümünde lafı dolandırmaz ve görev süresinin (2016’dan 2022’nin sonuna kadar) değerlendirmesini yapar.

Teşkilatın eski başkanı, federal veri koruma kontrol sisteminin bir destekçisi gibi davranıyor. Sorun görmüyor. “Bir şirket olarak, onlara sorarsanız, veri koruma yetkilisinden yasal kesinlik alırsınız.” Sadece bilgi almak için ısrar etmeniz gerekiyor. “Gerisi o zaman ‘Mimimi’ biçiminde: ama daha dostça bir görüşe sahip başka bir süpervizör tanıyorum.” Artık mesele yasal kesinlik değil, “dilek tutma” meselesidir.

“Bir Küstahlık”

Brink, Alman veri koruma makamları olan Veri Koruma Konferansı’nı (DSK) sert bir şekilde eleştirdi: “DSK, tüm katılımcılar için bir küstahlık. Son yıllarda beni DSK’deki işbirliği kadar üzen çok az şey var. Şapkamı çıkarmaya karar verdiğimde bu beni tereddüte düşüren bir faktör olmadı” dedi.

Immherin “DSK son yıllarda iyi bir şekilde toparlandı. DSK kararlarının daha bağlayıcı hale getirilmesi, kurumun daha da kurumsallaşması için çalışmalar yapılmalı”. Brink, “DSK’nin daha yüksek bir otorite olarak güçlendirilmesini” savunuyor. Soru şu olacaktır: “DSK’nin oybirliğiyle alınan kararlarında ısrar mı ediyoruz yoksa tüm denetçilerin uyması gereken çoğunluk kararlarına izin veriyor muyuz? Bu heyecan verici olacak, çünkü o zaman GDPR tarafından güvence altına alınan yetkililerin bağımsızlığı da etkilenecektir. Bu, federal mevzuat yoluyla bunu desteklemek için doğru yaklaşımdır”.

84. Bölüm:

İşte şimdiye kadarki tüm bölümler:

c't Magazine'den daha fazlası

c't Magazine'den daha fazlası

(yukarı kaldırdı)

Haberin Sonu