Konut satmak isteyenlere kritik ikaz: Birebir fiyata alamayacaklar!

Adanali

Member
Mesken almak yahut satmak isteyenlere uzun vakittir ikazlarda bulunan Finans Analisti İslam Memiş, geçtiğimiz günlerde “Konut almak istiyorsanız bir an evvel almalısınız” demişti. Emlak kesiminde büyük rant olduğunu ve gaayrimenkul kesiminde acil düzenlemeler yapılması gerektiğini belirten Memiş, “Son 2 yıldır konut satan, otomobil satan ziyan etti” diyerek bugün konutunu yüksek fiyata sattığını düşünenlerin yanıldığını söz etti.

“AYNI FİYATA ALAMAYACAKLAR”

Toplumsal medya hesabından paylaşımlarda bulunan ve “Konutlarını bugün ‘yüksek fiyata satıyorum’ fikriyle satanlar yanılıyor, konutlarını bugün yabancıya pahasının üzerinde sattığını düşünenler yanılıyor” diyen İslam Memiş

“Yabancı fırsatçı, bugün satın aldığı dairenin maliyetini kendi parası üzerinden hesaplıyor. 250 bin dolara vatandaşlık alan, birebir bedel üzerinden daire maliyeti hesaplıyor. Blok alan yabancı fırsatçı, daire daire 250 bin dolardan al-sat kesimi oluşturuyor, yatır-çek üzere. Rant piyasası” sözlerini kullandı.

“KİM NE EKERSE ONU BİÇECEK”

“Bu rant piyasasında alım satım hareketliliği, yabancılara konut satış sayılarını sanallaştırıyor. Yabancıya satılan gerçek konut satışları ile alım-satım rantı satışları tapu hareketliliğine niye oluyor” diyen Memiş, “Kim ne ekerse onu biçecek” değerlendirmesinde bulundu.

“BİR AN EVVEL ALMALISINIZ”

Geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada konut almanın artık güç olacağını vurgulayan Memiş, “Konut almak istiyorsanız bir an evvel almalısınız. Türkiye göç alan bir ülke. Kitlesel göçler artmaya devam edecek. Nüfus artışı demek kiranın artması demek. Döviz vb. artışlar da maliyete yansıyacak” demişti.

Memiş, açıklamasında şu tabirleri kullandı: “Türkiye’nin genç nüfus oranı fazlaca fazla, bu beşerler evlenecek, barınma muhtaçlığı olacak. Nasıl konut alacak? Bu hususlar gözden geçirilmeli. İpin ucunu koyuverdiğiniz aslına bakarsan, bir sistem kuramadıktan daha sonra bu işler geçecek demekle maalesef geçmiyor. 10 yıl evvel bir daire aldım, artık bu kadar diye karşılaştırın. Şu anki oturduğunuz dairenin fiyatının 3-4 katına çıkaran yalnızca dolar kuru değildir, diğer sorunlar vardır.”

“EV ALMAK HAYAL OLACAK”

Konut almanın hayal haline geleceğini belirten Memiş, “Benim tezim şu, konut almak hayal olacak. Herkes 10 yıllık, 20 yıllık kira kontratlarıyla oturmak zorunda kalacak şayet bu rantın önüne geçilmezse. Dışarıdaki adamın gelip burada kural koymasına müsaade verilmemeli. Son 2 yıldır konut satan, otomobil satan ziyan etti. Yatırım hedefli mesken alınır mı? 20 yıl evvel dolar 1,25 lira düzeyinde, bugün 14,75 lira düzeyinde. Maliyet ne dolar? Bu kadar.”