Intel, 2025 yılına kadar üç yeni nesil (mobil) CPU’yu duyurdu

Adanali

Member
Intel patronu Pat Gelsinger, San Jose’deki Intel Innovation 2023 etkinliğinde yeni nesil Lunar Lake işlemcili işlevsel bir test sistemini tanıttı. Intel, bu chiplet işlemcinin CPU kısmını 2 nanometre sınıfı bir süreç olan Intel 20A teknolojisini kullanarak üretiyor. Test sistemi Windows’u çalıştırdı ve aynı zamanda AI yazılımını da çalıştırdı. Bununla Gelsinger, şirketinin “dört yıl içinde beş nesil üretim teknolojisi” şeklindeki iddialı programını yerine getirebileceğini göstermek istiyor.

Duyuru

Gelsinger ayrıca 2025 yılı için yeni nesil CPU’yu Panther Lake’i duyurdu. Kod adları zaten biliniyordu ve Intel, Panther Lake CPU yongası için Intel 18A üretim teknolojisini onayladı.

Yeni karışıklık

Intel 4 üretim teknolojisinin Meteor Lake olarak da bilinen birinci nesil Core Ultra mobil işlemcilerinin lansmanı 14 Aralık’ta planlanıyor. Bunu 2024 yılında Intel 20A üretim teknolojisine sahip iki yeni nesil CPU takip edecek: ilk olarak Arrow Lake, ardından yukarıda bahsedilen Lunar Lake.

Ancak Intel, bu CPU nesillerinin çip çeşitlerinin hangi cihaz sınıfları için mevcut olacağını henüz tam olarak açıklamadı. Muhtemelen Arrow Lake’in mobil versiyonları Meteor Lake ile uyumlu olacaktır.

Arrow Lake-S masaüstü sürümü, LGA 1851 sürümü ve 800 serisi yonga setlerine sahip anakartlara uymalıdır.

Lunar Lake’in öncelikli olarak dizüstü bilgisayarları hedef alması muhtemeldir. Lunar Lake’in daha önce zaten Intel 18A kullandığı varsayılmıştı ancak bu nesil CPU’nun 2025’e kadar gelmeyeceği tahmin ediliyor.

Artık Lunar Lake beklenenden daha erken gelecek ama Intel 20A ile gelecek. Bahsi geçen Intel 18A’lı Panther Lake, 2025’te onu takip edecek.

(chiw)

Haberin Sonu