Giderek daha fazla ülke okullarda akıllı telefonları yasaklıyor

Adanali

Member

1. Giderek daha fazla ülke okullarda akıllı telefonları yasaklıyor

Diğer Avrupa ülkelerinde yetkililerin sınıflarda akıllı telefonları yasaklaması yaygın bir uygulama olsa da Almanya'da tek tip kurallar bulunmuyor. Belçika'nın güneyindeki Wallonia bölgesi hükümeti yakın zamanda bölgedeki ve Brüksel'deki okullarda İnternet bağlantılı cep telefonlarını yasaklamaya karar verdi. İlkokullar yakında tam bir yasak getirmek zorunda kalacak. Lise gibi ortaöğretim kurumlarında, gençlerin eğitimlerinin ilk üç yılında bu tür cihazları kullanmalarının yasaklanması teşvik edilmektedir. Hükümet ortakları arasındaki koalisyon anlaşmasında “Ekranların sağlık, konsantrasyon ve gözdağı üzerindeki etkisi dikkate alınarak hükümet bir ihtiyat politikası izleyecektir” yazıyor. Ancak öğrencilerin derslerde tablet gibi dijital araçları kullanmalarına yine de izin verilmelidir.

Duyuru

Almanya henüz hazır değil. DAK'ın Hamburg-Eppendorf Üniversite Hastanesi (UKE) ile işbirliği içinde medya kullanımı üzerine gerçekleştirdiği bir ankette, katılımcı uzmanlar akıllı telefonların ortaöğretim okullarında genel olarak yasaklanması gerekip gerekmediği konusunda fikir birliğine varmıyor. Ancak uzmanlar ilkokullara yasak getirilmesinden yana. UNESCO ayrıca okullarda eğitimin akıllı telefonlar nedeniyle risk altında olduğuna inanıyor ve yasaklanması çağrısında bulunuyor. Ancak bu ülkede tek tip bir yaklaşım, federal sistem ve eyalet eğitim bakanlıklarının farklı görüşleri nedeniyle başarısız oluyor. CDU en azından ilkokullardaki özel cep telefonlarına karşı önlem almak istiyor. Özellikle parti başkan yardımcısı Karin Prien ve Schleswig-Holstein'daki eğitim bakanı, küçük çocukların akıllı telefon aracılığıyla artan medya tüketiminin riskli olduğunu düşünüyor. Örneğin kırmızı-yeşil Aşağı Saksonya şu anda genel bir yasağa karşı mücadele ediyor. Öğretmenler derneği de böyle bir adımın uygulanamayacağı görüşünde.

Almanya'da ev kuralları geçerlidir

Fizik öğretmeni Patrick Bronner, çoğu Alman çocuk ve ergen okulunda akıllı telefonların özel kullanımının ev kuralları tarafından yıllardır yasaklandığının altını çiziyor. Yaygın istisna: Öğretmenler, tartışmalı BYOD (Kendi Cihazınızı Getirin) konsepti kapsamında cihazların öğretim amacıyla kullanılmasına açıkça izin verdi. Bronner'ın kendisi de “tablet derslerinden” yana: özellikle yapay zeka çağında böyle bir mikrobilgisayar, analog ders kitaplarının yanı sıra modern öğretimin temel donanımının bir parçası olmalıdır. Okula ait tabletlerin sayısı arttıkça öğrencilerin akıllı telefon ihtiyacı da azalacak ve siber güvenlik riskleri de artacaktır.

Belçikalılar projeleriyle iyi bir arkadaşlık içindeler. Örneğin Hollanda Eğitim Bakanlığı, 2023'ün ortalarında akıllı telefonların yanı sıra tabletleri ve akıllı saatleri de sınıfların dışında tutmak istediğini duyurdu. İstisna: Sınıfta cihazlara gerçekten ihtiyaç duyuluyor veya öğrenciler tıbbi nedenlerden veya engellilik nedeniyle cep telefonlarına güveniyorlar. Alman Okul Portalı'nın haberine göre, 2024'ün başından bu yana ortaöğretim okullarında buna karşılık gelen bir yarı-yasaklama uygulanıyor. Sonuçta bu bir “acil öneridir”, kanunlarla güvence altına alınan bir yükümlülük değildir. 2024/25 öğretim yılından itibaren direktif ilköğretim ve özel okullar için de geçerli olacaktır. Okullar derslerde akıllı telefon kullanmanın uygun olup olmadığına ve ne zaman uygun olacağına kendileri karar verebilir. Son hükümet değişikliğinden sonra resmi bir yasağın yeniden tartışılması muhtemeldir.

Öncüler İtalya ve Fransa

Fransa'da, okulların 2010'dan bu yana akıllı telefonları yasaklaması nedeniyle cep telefonu kullanıcıları, ChatGPT, Gemini & Co.'nun zaferinden çok önce dersleri aksatıyordu. Başlangıçta cep telefonu kullanımı yalnızca sınıfta yasaktı. 2018'de Fransa Ulusal Meclisi, teneffüslerde ve okul dışındaki okul etkinliklerinde akıllı telefon kullanımını bile yasakladı. Gereklilikler anaokulları (Écoles maternelles), ilkokullar ve orta okullar için geçerlidir. Okul portalında yalnızca liselerin hariç tutulduğu yazıyor. Bu şekilde 3 ila 15 yaş arası çocukların öğrenmeye daha iyi konsantre olmaları gerekir. Yasa koyucunun amacı aynı zamanda gençleri siber zorbalıktan ve gençlere zararlı içeriklerden korumaktır. İhlal durumunda öğretmenler cihazlara geçici olarak el koyabilir.

İtalya, okullarda cep telefonunu yasaklayan öncülerden biriydi ve 2007'de uygulamaya koymuştu. On yıl sonra daha liberal bir rejim kuruldu, ancak 2022'de Giorgia Meloni'nin kabinesindeki yeni Eğitim Bakanı Giuseppe Valditara (Kuzey Birliği), sınıflarda cep telefonu bir kez daha yasaklandı. Bakan, sürekli ekrana bakanların öğretmenlere yeterince saygı göstermediğini iddia ediyor. Ancak öğretmenler tablet, dizüstü bilgisayar ve masaüstü bilgisayarların eğitim amaçlı olması ve bunların kullanımını denetlemesi halinde izin verebilir.

Konuyla ilgili kuralların sıklıkla göz ardı edildiği görüldüğünden Valditara, birkaç gün önce bir düzenlemeyi yürürlüğe koydu. FAZ, akıllı telefon kullanımına ilişkin kısıtlamaların her yaştan insan için geçerli olduğunu belirtiyor: ilkokuldan ortaokula ve liseye. Gelecekte stajyerlerin ödevlerini kalem ve kağıt kullanarak öğrenci takvimine yazmaları gerekecek. Umarım analog yönteme dönüş, ebeveynlerin çocuklarının öğrenme sürecini ve öğretilen materyali izlemesini kolaylaştıracaktır. Valditara ayrıca derslerin daha sakin geçeceğine ve öğrencilerin yazma becerilerinin gelişeceğine de güveniyor. Bakan aynı zamanda öğretimde yapay zekaya yönelik bir pilot projeyi duyurdu. Umudumuz, bununla çalışanların öncelikle öğrenciler değil, teknoloji sayesinde performanslarını daha kolay ve daha iyi değerlendirebilecek olan öğretmenlerin olması.

Birleşik Krallık: Seçkin öğrenciler için cep telefonları

Şubat ayında Birleşik Krallık Eğitim Bakanlığı, Birleşik Krallık okullarının derslerde ve teneffüslerde akıllı telefon kullanımını yasaklaması gerektiğine dair yönergeler yayınladı. Yönetim ayrıca öğrencilerin binaya girerken cihazlarını teslim etmelerini ve eve dönene kadar dolaplarda saklanmalarını da şart koşabilir. Sendikalar, rehberliğin dikkatleri eğitim sistemindeki düşük personel düzeyi ve özel ihtiyaçları olan çocuklara yönelik yetersiz bakım gibi gerçek sorunlardan uzaklaştırdığını eleştirdi.

Eski eğitim bakanı Gillian Keegan (Muhafazakarlar), broşürün nasıl uygulanacağını her okulun en iyi bildiğini vurguladı. Yasal bir zorunluluk değildir. İşçi Partisi hükümetine geçiş sonrasında durumun değişip değişmeyeceği henüz belli değil. Öğretmenler arasında yapılan bir ankete göre, İngiliz okullarının %80'i cep telefonlarını zaten yasaklamış durumda. Prens William, Harry ve George Orwell'in mezun olduğu pahalı ve seçkin İngiliz yatılı okulu Eton College, yakın zamanda akıllı telefonları yasaklamaya karar verdi. Ancak mobil iletişimi saygın odalarından tamamen uzaklaştırmaya cesaret edemiyor. Tüm gün açık olan okul, gençlere internet erişimi olmayan, yalnızca arama yapabilecekleri ve SMS gönderebilecekleri eski nesil Nokia cep telefonu sağlıyor. Bu, sınıftaki aksamaları en aza indirmeyi amaçlamaktadır.

Danimarka – diğer İskandinav ülkeleriyle birlikte – okullarda dijitalleşme konusunda uluslararası alanda öncü olarak tanınmaktadır. Ancak Danimarka Eğitim Bakanlığı akıllı telefonların sınıflardan uzak tutulmasını da tavsiye ediyor. Bu nedenle birçok eğitim kurumu, yedinci sınıfa kadar olan öğrencilerine cihazlarını güvenle saklayabilecekleri “cep telefonu otelleri” sunmaktadır. Üst sınıflarda molalarda ve serbest dönemlerde akıllı telefonlara tolerans gösteriliyor. Okullar ayrıca dizüstü bilgisayarlarda eğitimle ilgisi olmayan web sitelerine erişimi de engellemelidir. Portekiz, ayda sabit cep telefonusuz günlerin sıklıkla kararlaştırıldığı benzer uzlaşmaları deniyor. İspanya'da yalnızca bazı özerk bölgeler kanunen tam bir yasak getirmiştir.

(Asla)