Filip Petrusev: “Anadolu Efes’te şad değildim”

umudumvar

Global Mod
Global Mod
Kızılyıldız’ın pivotu Filip Petrusev, Efes devri ve yeni macerası hakkında konuştu.“Keyfim yerine geldi. Bilhassa EuroLeague’in en güzel kadrolarına karşı kendimi kanıtlamak ve buraya ilişkin olduğumu göstermek için her dakikayı alanda geçirmeye sabırsızlanıyorum. Mega’dayken daha epey hamleye odaklanıp oradan tatmin olmaya çalışıyordum. EuroLeague’de kadronuza yardımcı olmak için biroldukca taraf var. Savunma yapmaktan keyif almaya başladım.”

daha sonrasında ise Petrusev, son gayesi NBA hakkında konuştu: “NBA benim öncelikli amacımdı zira ekipler sık sık genç oyuncuları alıyor. Mega’da geçirdiğim inanılmaz dönemin akabinde beklediğim üzere sonuçlanmadı. Başımı toparlamam gerekiyordu, bu da Efes döneminin başına kadar sürdü.”

22 yaşındaki pivot, temsilcimiz Anadolu Efes ile geçirdiği devir hakkında ise şunları söylemiş oldu: “Başlangıçta talih bulmuştum, işler düzgün gidiyordu. daha sonrasında ise kendim olamadım, vakit geçtikçe ve alanda hayli daha az vakit geçirdikçe performansım da yeterlice düştü. Sizin de Avrupa şampiyonu olduğunuz yazıyor, bütün bunlar mükemmel. Ancak bilhassa draft yüzünden yeniden o düzeye dönebilmek için bir fırsat arıyordum. Mutlu değildim. Benim üzere genç oyuncular için değerli olan tek şey oynamaktır. Sırbistan Ligi’nde de olsa, EuroLeague’de de olsa oynamaktır.”

Petrusev, Avrupa şampiyonundan Kızılyıldız’a gelmenin düzey düşüklüğü olarak görülmesine katılmıyor: “Ben hiç o denli düşünmüyorum. EuroLeague’de grup değiştirdim. NBA’den daha sonra dünya üstündeki en güzel ligden bahsediyoruz. bu türlü düşünmedim, yalnızca olabileceğim kadar hazır olmaya çalıştım. Efes üzere büyük beklentilerin olmadığı, playoff ya da Final Four’un mecburilik olmadı Kızılyıldız’a gelmem şahane, halihazırda bir rahatlama niçini. Öbür taraftan da herkes Kızılyıldız’ın ne olduğunu, formanın ne kadar ağır olduğunu biliyor.”

Kızılyıldız, döneme fazlaca ülkü bir başlangıç yapmamıştı ancak Dusko Ivanovic’in gelişiyle bir arada kadronun çehresi de büsbütün değişti. Petrusev de deneyimli koçun gelişiyle yaşananları ve onun hakkında kanılarını aktardı: “Birfazlaca oyuncu değişti, her şey değişti. Sakatlıklar oldu, Nedovic oynayamadı, ben oynayamadım. Fikstürümüz zordu, birfazlaca maçımız deplasmandaydı. Her şey aleyhimize gelişti. Dusko bize yeni bir güç getirdi, daha fazla bir arada vakit geçirmeye başladık.

Açıkçası başlangıçta medyada yazılanları görür görmez biraz korkuyordum. Ivanovic ile daha evvel çalışmamıştım ve ne bekleyeceğimi bilmiyordum. Müspet bir gerginlik vardı lakin %100 odaklıydım ve yeni bir koçun geldiğini, elimden geleni yapmam gerektiğini biliyordum. Sonuçta her şey yazıldığı üzere de değilmiş.” (Eurohoops)