Eski Seagate sabit diskindeki gizemli üretim tarihi

Adanali

Member
Temizlik sırasında eski bir Seagate sabit diski buldum ve gerçekten kaç yaşında olduğunu bilmek istedim. Etikette tarih yok, sadece 13241 tarih kodu var. Bunu nasıl çözebilirsin?

Duyuru

Seagate bu tarih kodlarını 2016 yılına kadar kullandı. Ancak üretici şifre çözme sürecini hiçbir zaman tam olarak açıklamadı. Kesin olan ilk iki sayının bir yılı, yani Seagate'in mali yılını ifade ettiğidir. Çoğu kaynağa göre bu, Temmuz ayının ilk Cumartesi günü başlıyor, ancak bu tamamen kesin görünmüyor: Bazı kaynaklar 1 Temmuz'a en yakın Cumartesi gününü belirtiyor, dolayısıyla mali yıl Haziran gibi erken başlayabilir. 2013 mali yılı muhtemelen 30 Haziran 2012'de başladı.

Daha sonra üretim haftası gelir, tek haneli dört haneli kodlar, beş haneli kodlar bunlar 10 ile 52 arasındaki haftalardır. Haftalar mali yılla başlar, dolayısıyla hafta numaralarını içeren bir takvim deşifre etmeye yardımcı olmaz. Nihayet ertesi gün cumartesi günü sayım başlıyor. Tarih kodu 13241 olan sabit disk muhtemelen 15 Aralık 2012'de üretilmiş olup bir süredir garanti kapsamı dışındadır. Üretim tarihini otomatik olarak hesaplamak için internette bazı hesap makineleri bulunmaktadır.

(LL)

Haberin Sonu