Ergin Ataman’dan FIBA ve EuroLeague takvimi hakkında açıklama

umudumvar

Global Mod
Global Mod
Turkish Airlines EuroLeague’in 25. haftasında ASVEL karşısında kazanan Anadolu Efes‘te koç Ergin Ataman basın toplantısında konuştu.

“Bu gece hamlede kimi meselelerimiz oldu. Birinci yarıda epey fazla top kaybı yaptık. Süratli ataklarla maçı koparma talihimiz vardı lakin top kayıplarımızla bu talihi rakibimiz elde etti. Genel olarak hayli berbat bir gece geçirmedik. Bilhassa savunmada düzgün bir ikinci yarı geçirdik. İkinci yarıda güzel topa baskı yaptık ve çaldığımız toplarla süratli sayılar bulduk. Maçın kilit anlarında Shane Larkin’in üçlükleri vardı ve farkı 15’e kadar çıkarmamıza karşın ASVEL maçı bırakmadı. Sertliğimizi artırıp geçiş ataklarından sayılar bularak maçı kazandık.”

Ataman, CSKA Moskova maçına yardımcılarının çıkmasıyla ilgili olarak şunları söylemiş oldu:

“300’e yakın EuroLeague maçına çıktım. Birinci defa ekibimi televizyondan seyrettim. Daha evvel tribünden seyrettiğim olmuştu. niçinse fazlaca rahattım. Biz takım olarak 10 yıldır birlikte çalışıyoruz. Telaşım olmadı hiç. Ayrıyeten ben daima şuna inanırım: Maçları oyuncular kazanır. Alışılmış ki hissiyat olarak kolay değil lakin maçı kazanacağımıza nitekim inanıyordum. Lakin olağan kolay değil. Bir espriyle bitireyim; maçın yayıncısı iki yardımcı antrenörü gösterirken Yakup’un (Sekizkök) daha deneyimli olduğunu söylüyordu. Demek ki maçlardan atılmanın faydası varmış (gülüyor). Atıldığımız maçlarda Yakup o kısımlarda çok yeterli koçluk yapmıştı. O da ona düzgün bir deneyim kazandırdı. O maçlarda atıldık, tahminen epeyce güzel olmadı fakat teknik takım deneyiminin CSKA teknik grubuna üstünlüğü kelam konusuydu. Konutta maçı Sarp’la birlikte izlediğiniz vakit orası tribün üzere oluyor.”

Rakipte Elie Okobo’nun yokluğuyla ilgili Ataman, “Marcos Knight yokluğunu hissettirmemiş olabilir lakin Elie Okobo bedelli bir oyuncu. Knight 17-18 dakika oynarken 8 sayı ortalaması var. O yokken o role Knight soyundu. Onun eksikliğini hissetmediler. Onları 72 sayıda tuttuk. 2. yarıda yaptığımız savunmayı Okobo daha fazlaca zorlayabilirdi. Onun için kesinlikle Okobo’nun oynamaması ASVEL için bir dezavantajdı. Knight da bahtını yeterli kullandı” dedi.

Shane Larkin’in sakatlık durumuyla ilgili olarak ise “Bizim için önemli bir durum. Çok kıymetli Karşıyaka ve Zenit maçlarında oynayamadı. Yan bağlarında esneme olabileceği söyleniyordu. her neyse ki kopma olmadı. 10 günlük hayli ağır bir tedavi uygulandı kendisine. CSKA maçından evvel de kendisini deneyeceğini söylemiş; oynamayabilirdi de. Onun kendisini uygun hissetmesi kadroya çıta atlatıyor. Dönem genelinde kazandığımız ağır atmosferlerde, Fenerbahçe ve Maccabi deplasmanlarında Larkin’in âlâ performansları var. CSKA ve ASVEL maçlarında da bunu gösterdi. Yıldız oyuncu, şu anda da kendini âlâ hissediyor. Üzerine Türk oyuncu olduğu için büyük bir yük biniyor. Ulusal maçlarda da oynayacak, umarız zıt bir durum olmaz. Larkin’in Micic’in yanında olması bile bize fazlaca şey kazandırıyor” dedi.

Ulusal gruplara oyuncu gönderilmesi problemiyle ilgili Ergin Ataman’ın yorumu şu biçimde oldu:

“Biz ulusal kadroyla fazlaca uygun bir alaka içerisindeyiz. Orhun’la da (Ene) daima konuşuyorum. Bahtımıza maçlar denk gelmiyor. Lakin bunu uzun vakittir söylüyorum; bir saçmalık. FIBA ve EuroLeague’in bu arbedesinin kararında maçların birebir tarihlerde oynanıyor olması saçmalık. Oyuncular için hayli büyük bir risk. Ulusal kadroda herkes oynamak ister; EuroLeague’de de büyük gayret var. Bizim ve Fenerbahçe‘nin oyuncuları 6 günde 4 maç yapacaklar. Bu bir saçmalık. Bir türlü tahlil bulunamıyor ve bundan mağdur olan oyuncular oluyor. Oyuncularımızı ulusal ekibe memnuniyetle yollarız. İdmanlar olsun, maçlar olsun birbirimizle paylaşım yapıyoruz. Yalnızca maçlarla ilgili de bir şey değil. Oyuncular gidince antrenman da yapamıyorsunuz. Güzel bir irtibatımız var, Yunanistan maçlarına da tıpkı biçimde geçeceğiz ancak yeniden ediyorum; bu epeyce büyük saçmalık. 2 sene evvel COVID var diye koskoca dönemi iptal ettiler, şimdiyse oyuncuları sıkışık takvimlerde oynamaya zorluyorlar.”