Ergin Ataman EuroLeague Final Four öncesi konuştu: Şampiyon olmak istiyoruz

umudumvar

Global Mod
Global Mod
Turkish Airlines EuroLeague’de Final Four’a yükselen Anadolu Efes, 19-21 Mayıs tarihlerinde Sırbistan’ın başşehri Belgrad’da düzenlenecek tertip öncesinde basın mensupları ile bir ortaya geldi.

Anadolu Efes Spor Kulübü’nde düzenlenen medya gününde başantrenör Ergin Ataman açıklamalarda bulundu.

Bir kere daha Final Four’da oldukları için son derece heyecanlı olduklarını lisana getiren Ataman, şu biçimde konuştu: “Üst üste 3’üncü sefer Avrupa’nın en büyük tertibinde şampiyonluk uğraşı vereceğiz. Bu dönem da kuvvetli bir lig maratonu kararında, daha sonrasında fazlaca güçlü geçen bir play-off serisi sonucunda bir sefer daha Final Four’da oynama hakkını kazandık. Alışılmış ki bunlar fazlaca büyük muvaffakiyetler. Avrupa basketbolunun birebir kadroyla daima tepesinde olabilmek fazlaca değerli. Bu Final Four’a giderken de son şampiyon unvanıyla evvela yarı final maçını geçip, daha sonrasında finalde şampiyon olmak istiyoruz. Unvanımızı korumak istiyoruz. Hoş bir Final Four olacağı kesin. Bir tarafta Türk-Yunan derbisi var. Öteki yarı final serisinde de El Classico’nun EuroLeague’deki yarı final serisi var. Rakipler epey kuvvetli. Fakat biz de kendimize hayli güveniyoruz. Deneyimimize ve heyecanımıza güveniyoruz.”

“BENDE BİR BASKI YOK, ALIŞTIM ARTIK”

Üzerinde bir baskı olup olmadığıyla ilgili gelen soruya tecrübeli başantrenör, “Bende bir baskı yok, alıştım artık. Bu benim 5’inci Final Four’um. Bu grupla üst üste 3’üncü Final Four’umuz. Birincisinde fazlaca heyecanlıydık. İkincide kazanacağımıza fazlaca inanıyordum, daha sakindim. Bir sefer daha kazanmak için heyecanımızı yansıtacağız lakin üzerimizde bir baskı yok. Dönemin birinci kısmında buraya gelemeyeceğimiz düşünülüyordu fakat dönemin ikinci yarısında ibreyi üst gerçek çevirdim ve Final Four’a kalma başarısı gösterdik. Bugün ayın 9’u, yarı final maçı 19’unda. Daha 10 gün var. Tahminen Belgrad’a giderken arkadaşlar bir basın toplantısı daha düzenlerse daha heyecanlı olabiliriz. Şu anki heyecanım Basketbol Harika Ligi Play-Off serisi üzerine” dedi.

“FİNAL OYNAMAYI SEVEN BİR TAKIMIZ”

Final oynamayı seven bir ekip olduklarını kaydeden Ergin Ataman, “Biz final oynamayı seven bir grubuz. Bugüne kadar tek maçlarda kaybettiğimiz final epey az. Bunu hem Türkiye için söyleyebilirim birebir vakitte EuroLeague için. Bu hususta bir kaygım yok. Basketbol bir spor . Günlük performanslar epey değerli. Oyuncularımızın o günkü sıhhat şartları, form durumları epey değerli. Biz önümüzdeki 10 günde de bunları en üst düzeye getirmeye çalışacağız. Bir turnuvayı oynarken hiç bir vakit şöyleki düşünmem: Kaybedersek ne olur? Daima müspet düşünüyorum. Kaybedersek üzülürüz lakin bunu şimdiden hiç bir biçimde negatif bir niyetle söylemem” sözlerini kullandı.

“BEAUBOIS VE SIMON’U YARI FİNAL MAÇLARINA YETİŞTİRMEYE ÇALIŞIYORUZ”

Takımdaki eksiklikler ile ilgili bilgi veren Ataman, “Beaubois ve Simon’u Türkiye play-off serisinde kullanmayacağız. Micic’in de yavaşça bir sakatlığı var, maç saatinde bakacağız. Sıhhat grubunun bana verdiği bilgiye göre Simon ve Beaubois’i yarı final maçına yetiştirmeye çalışıyoruz fakat yaklaşık 1.5 aydır maç oynamıyorlar. Fakat bize en azından 10-15 dakikalık bir katkı verecek düzeye getirmek istiyoruz. Ekip idmanlarında son durumlarını bakılırsaceğiz” diye konuştu.

“BU DÖNEM İBREYİ BİLAKİS ÇEVİRMEK ÇOK SIKINTI OLDU”

“Sonuncu olan grubu finale götürmek bu biçimde bir tertipte epeyce zordur” diyen Ataman, “Yeni bir grup kurulmuştu. Şampiyonluğa giderken yarım kalan bir dönemin vermiş olduğu form durumu ve heyecan devam etti. Ancak bu dönem da fazlaca zorlandık. 3 yıl üst üste dorukta kaldıktan daha sonra olağan ki ekipte bir doygunluk oluştu. Tahminen çok bir öz inanç oluştu. Bu döneme da istediğimiz üzere başlayamadığımız için bizde bir hayal kırıklığı oluştu. Bu ibreyi bilakis çevirmek fazlaca sıkıntı oldu” açıklamasını yaptı.

“OLYMPIAKOS TARAFTARI BUYURSUN GELSİN”

Yarı finaldeki rakipleri Olympiakos’un ağır bir taraftar takviyesi alacağının hatırlatılması üzerine Ataman, “Biz 2019 Final Four’da yarı finalde hayli önemli bir saha dezavantajına sahiptik, kazandık. Türkiye Ligi’nde de daima taraftar dezavantajıyla oynadık, hepsini kazandık. Milano deplasmanından da galibiyet çıkardık. Buyursunlar gelsinler, 10 bin kişi, 11 bin kişi. Çok hoş bir taraftar. Bizim de taraftarlarımız olacak, onların bize vereceği güç bize kâfi. Bizim oyuncularımız bu tip atmosferleri epey seven oyuncular” dedi.

“GALATASARAY BAŞKANLIK SEÇİMİNDEKİ BU KAOSU GÖRDÜKTEN daha sonra BAŞKANLIKTAN BİRAZ SOĞUDUM”

Galatasaray Kulübü başkanlığıyla ilgili geçmişte yaptığı açıklamaların hala geçerli olup olmadığıyla ilgili gelen soruya Ergin Ataman, şu sözleri kullandı: “Şu anda Anadolu Efes’in başantrenörü olarak fazlaca sıkıntı bir müddetçteyiz, epey kıymetli bir misyon üstlenmiş durumdayız. Bunun üzerine A Ulusal Grup nazaranvi verildi. Amacımız birinci Avrupa Şampiyonası’nda şampiyon olmak demiştik. Onu biraz nadasa aldım. Son devirlerde kongrelere de gitmedim, mali kongreye de gitmedim, uzaktan takip ettim ve fazlaca canım sıkıldı. Şu anda oluşan ortam ve kaos süreci de epeyce can sıkıcı. Şu an için bu niyetimde sıradan bir fren yaptığımı söyleyebilirim. bu biçimdesine büyük kulüplerde başkanlık yapmak fazlaca büyük bir hayaldir. Ben de Galatasaray kongre üyesi olarak oralarda olabilir miyim, Avrupa’da sporun tepesindeyim bir spor adamı olarak, iş dünyasını yakından tanıyan birisiyim. Daima niye olmasın diyordum. Başkanlık seçimindeki bu kaosu gördükten daha sonra biraz soğudum. Ben 2026 demiştim, tahminen ortalık biraz yatışır. daha sonrasındasına bakarız, şu an için beklemedeyiz.”

DHA