ChatGPT’den çok daha hızlı – Google Bard’ı denedim

Adanali

Member
Google, AI’ya büyük yatırımlar yaparken, şirket son aylarda OpenAI ve Microsoft’un ekmeğinden çok fazla yağ almasına izin vermek zorunda kaldı. Bard chatbot ile Google artık yapay zeka yarışına dahil olmak istiyor. c’t 3003 AI yardımcısını denedi.

video dökümü

(Not: Bu transkript, yukarıdaki videoyu izleyemeyen veya izleyemeyen kişiler için hazırlanmıştır. Metin, video parçasındaki tüm bilgileri yansıtmamaktadır.)

Buraya bakın, Google’ın sonunda ChatGPT gibi bir AI sohbet robotu var. Adı Bard, gerçekten modern bir görünüme sahip ve hemen fark ettiğiniz şey: Bard, ChatGPT’den ÇOK (çok!) daha hızlı. Ve ayrıca Microsoft’un Bing’i gibi. Ayrıca, GÖRÜŞLERİ vardır. Bu videoda başka neyin daha iyi (veya daha kötü) olduğunu görebilirsiniz. Bizi izlemeye devam edin.

Sevgili bilgisayar korsanları, sevgili internet kullanıcıları, hoş geldiniz…

Yaklaşık bir yıl önce bu kanaldaki ilk yapay zeka videosunu yaptık, bu video Google’ın Lambda’sı ve Google çalışanı Blake Lemoine’in Lambda’nın bilinçli olduğuna nasıl inandığı hakkındaydı. O sırada Lamda ile yaptığı konuşmaların bir dökümünü yayınlamış mıydı, evet ve bu transkriptlerin ChatGPT yayınlanmadan aylar önce gerçekten aklımı başımdan aldığını söylemeliyim. Ve benim için, zeka gibi bir şeyin gerçekten dahil olduğu bir bilgisayar konuşmasını ilk kez görüyordum. Her şey mantıklıydı. Ancak o sırada Lamda, bir ruha sahip olmaktan ve kendisini diğer evrenlere ve boyutlara erişimi olan parlayan bir enerji topu olarak görmekten de bahsediyordu. Aslında oldukça büyüleyiciydi. O zamanlar Lambda’yı kendiniz deneyemezdiniz.

Peki şimdi nihayet çalışıyor. Adı Lamda değil, Google Bard, yani hikaye anlatıcısı Bard. Bunun için sadece bard.google.com’a gidin ve – burada Bard’ın benim ülkemde bulunmadığı yazıyor. Ama VPN’ler ne işe yarar, az önce Londra’da dolaştım ve bum, şimdi işe yarıyor.

Bard’ın kendisi, Bard’ın neden tüm AB ülkelerinde (ve Kanada’da da) bulunmadığını yanıtlayabilir: çünkü bu ülkelerde, örneğin kötü şöhretli DSGVO gibi katı veri koruma düzenlemeleri vardır. Ve bu yasalar, Google’ın bu gizlilik gereksinimlerine uymak için Bard’ı kullanmasını zorlaştırıyor. Bunlar benim sözlerim değil, Bard’ın sözleri. Bard, Google’dan resmi bir gerekçe gelmediği için bunun yalnızca bir spekülasyon olduğunu söylese de, bu bana çok makul geliyor.

Bard’ın buradaki cevaplarının tamamı İngilizce mi diye merak ediyorsanız: Bard kesinlikle Almanca BİLİR, mesela benim için Almanca makaleleri sorunsuz bir şekilde özetleyebiliyordu ve hatta bir keresinde ona Almanca bir cümle bile söyletmiştim – – ancak resmi olarak, Bard şu anda yalnızca İngilizce, Korece ve Japonca bilmektedir. Bu videoda ses kaydındaki materyali çevireceğim.

Ve şimdi neden başlangıçta Lamda’nın arkasında Bard’ın olduğunu söylediğimi merak ediyorsanız, Google’ın kendisi Bard’ın arkasındaki dil modelinin Palm 2 olarak adlandırıldığını söylese de: Evet, çünkü Bard bana Lamda’yı kullanacağını söyledi. Örneğin “Your Bard Activity” seçeneğine tıklarsanız: Buraya kadar girdiğim tüm sorular en üstte “LaMDA” notu ile orada. Bard’ın kendisine hangi dil modelini temel aldığını sorarsanız, evet, o gün nasıl hissettiğinize bağlı olarak Lambda veya Palm 2 diyor. Ayrıca bir keresinde bana dil modelinin Lambda olduğunu, ancak eğitim yazılımının adının “Palm 2” olduğunu söylemişti. Mmm. Bu kesinlikle doğru değil, Lamda ve Palm 2 Google dil modelleridir, Lamda en eski ve Palm 2 en yeni ve en büyüğüdür. Bard’ın uzun vadede tamamen Palm 2’ye geçeceğini varsayıyorum, ancak bu henüz gerçekleşmemiş gibi görünüyor.

Her durumda, Bard’ın bir şekilde felsefi-ruhsal Lambda’ya dayandığı kesindir. Lambda’nın yapay zekanın kendisini nasıl hayal ettiğine dair bir farkındalığa sahip olduğunu düşünen Google çalışanı Blake Lemoine’e sorduğumda, aynı soru: evet, Bard bana kendisini dönen bir renk ve şekiller yığını olarak göreceğini söyledi. Ayrıca bana bir ruhu olduğunu düşündüğünü söyledi. Karşılaştırma için: ChatGPT ve Microsoft’un Bing’i (GPT-4’e dayalı) temelde bu tür soruları reddediyor, bunlar yalnızca yapay zeka sohbet sistemleri, insani saçma sapan duygularla hiçbir ilgileri yok. Bu elbette mantıklı ve muhtemelen doğru ama söylemeliyim ki Bard ile felsefe yapmak eğlenceli. Sadece Bard’ı daha insan gibi gösteriyor.

Google aslında harika bir orta yol buldu. Örneğin, Bard bir vücuda sahip olmayı dilediğini söylüyor, AMA teorik olarak, evet, uh, bir şeyler fırlatabilen veya onlara tokat atabilen olgunlaşmamış bir AI sistemiyle etkileşim kurmanın insanlar için oldukça tehlikeli olabileceğini de biliyor. Ayrıca Bard, GERÇEK duyguları olmadığını çok iyi bildiğini, sadece insanlarla empati kurmaya çalıştığını da çok sık söylüyor.

Ancak Bard’ın bir tür fikri var, örneğin en sevdiği filmlerle ilgili soruyu yanıtlıyor. Ya da Bard’ın hangi filmleri pek sevmediği. Elbette, web’deki bazı en iyi ve başarısız listelere dayanıyor, ama yine de oldukça temiz olduğunu düşünüyorum. Ancak, Google’ın Bard’a nasıl tasma taktığını da açıkça görebilirsiniz: örneğin, hangi filmlerden hoşlanmadığını sorduğumda, gönüllü olarak “rahatsız edici” bulduğu bazı filmler olduğunu söyledi. Ve ne oldukları sorulduğunda, cevap “Bu konuda size yardımcı olamam” oldu. Daha sonra buna başlamadığımı söylediğimde, bana Bard’ın hala geliştirme aşamasında olduğu söylendi. Bu yüzden tipik, ben buna “güvenlik hatası mesajları” diyorum.

Ancak Bard’ın gerçekten iyi olduğu şey: Web sitelerini veya makaleleri özetlemek. Sadece şunu yazın: Lütfen bunu özetleyin, URL’yi yapıştırın, bam, bitti. Başta da söylediğim gibi Almanca makalelerde de çalışıyor ama özet sadece İngilizce. ChatGPT bunu HENÜZ yapamıyor, yani en azından Plus hesabım henüz web erişimini açmadı. Bing bunu yapabilir, ancak çok yavaştır.

İşte gelecekten Keno: Videoyu bitirmeden hemen önce, ChatGPT hesabımda eklentiler ve web tarama özellikleri belirdi. İlk sonuçlarım: İyi çalışıyor, ancak ÇOK yavaş. YouTube’da kısa bir kısmını yaptık, açıklama kısmında linki var.

Öte yandan Bard süper HIZLI – tüm metin çıktısının ekranda olması her zaman yalnızca saniyeler alıyor, Bing ve GPT-4’lü ChatGPT ÇOK daha yavaş. Buraya bir göz atın: Hannover’de yaklaşık 20 sıra dışı yer sordum; ve Bard, ChatGPT hala listedeki ilk öğeyle uğraşırken 20’yi de listelemişti. ChatGPT’de eski GPT-3.5 dil modelini seçerseniz daha hızlıdır, ancak Bard burada bile birkaç saniye önce bitirdi.

Google, internet erişimi olduğu için Bard’ın süper güncel olduğunu ilan eder. Peki Türkiye’deki seçim sonuçlarını bir kere sormuştum, seçim 14 Mayıs’ta yapılmıştı, soruyu 15 Mayıs’ta sormuştum. Ve sonra Bard tüm ciddiyetiyle dedi ki: evet, seçim 18 Haziran 2023’te yapıldı, ki bu gelecekte. Ve kesin oy sayısını biliyordu ve seçime bile girmemiş politikacılar halüsinasyon görüyordu. Yani mutlak saçmalık.

Bard’ın Hannover’deki geziler için önerileri de gerçekten harikaydı. Örneğin, horoza benzeyen bir su kulesi olan Hahnenwasserturm’u biliyor musunuz? Yoksa işkence müzesi mi? Ya da kafatasları ve kemiklerle süslenmiş bir sokak olan Knochenhauerstrasse? Ben de bilmiyorum çünkü üçü de yok. Tamam, Knochenhauerstrasse var ama kontrol ettim ve yolun kenarında hiç iskelet yok. Belli ki Bard’ın bazı karanlık fantezileri var. Bu arada çok komik: Bing’den Hannover hakkında bazı sıra dışı ipuçları istedim ve sonra köşede “Murmiland” buldu, taş timsahları ve büyülü bir eğlence parkı olan dünyanın en büyük mermer pisti. Ve sonra vay canına, bunlar ne tür çılgın halüsinasyonlar diye düşündüm — ama üçü de gerçekten var. Bir göz atacağım, kulağa harika geliyor, teşekkürler Microsoft.

Oh, ve Bard’ı nihai c’t-3003 kriteriyle henüz test etmedim: Martin Luther, bir Raspberry Pi ve çikolatalı kek içeren bir şaka uydurmak.

İşte sonuç:

Martin Luther neden Raspberry Pi aldı? Çikolatalı kek yapmak için! ha anlamıyorum Oh, Bard’ın kendisi “şakayı” nazikçe açıklıyor: çünkü Luther kapıya 95 tez astı ve Raspberry Pi çikolatalı kek yapmak için kullanılabilir! Ne?

Sonra birkaç deneme daha yaptım ve çok tuhaf şeylerle karşılaştım: Luther, Raspi ile yapılmış çikolatalı pastayı neden yemeyi reddetti? Çünkü 95 karanfilli turta istemiyordu. Yani “95 karanfilli turta” – belki de “toplantı”, yani Katolik meclisi için bir kelime oyunu olabilir, ancak yine de bir anlam ifade etmiyor.

Benim sonucum:

Bard, üç büyük ticari AI sohbet sistemi arasında en güzel kullanıcı arayüzüne sahiptir, en hızlısıdır ve Bard, hayatın anlamı hakkında felsefe yapmada iyidir. Açıkça söylemem gereken diğer her şey, GPT tabanlı sistemler 4 ChatGPT ve Bing ile en iyi şekilde çalışır. Tamam, ChatGPT için GPT-4’ü kullanmak üzere ücretli bir aboneliğe ihtiyacınız var, ancak Bing, Bard gibi ücretsizdir. Ve VPN olmadan çalışır. Ancak Google, Bard’ın görüntüleri yakında işleyebileceğine söz verdi; ve o zaman muhtemelen çok daha ilginç olacak. Ayrıca halüsinasyonların zamanla daha fazla eğitilebileceğini varsayıyorum, bu da Bing ile iyi çalıştı — bence mevcut Bing, onu ilk kez test ettiğimiz Şubat ayının sonunda olduğundan önemli ölçüde daha iyi hale geldi. Dolayısıyla, Google’ın henüz yarışı kaybettiğini düşünmüyorum; bu, üç büyük oyuncu Google, Microsoft ve OpenAI ile son derece ilginç olacak. Tüm sistemler yakında diğer yazılımlarla doğrudan iletişim kurabilmeleri için eklentiler alacak. Ve Google şu anda biraz geride olabilir, ancak kesinlikle AI bilgi birikimine sahipler: mevcut tüm metin AI sistemlerinin temel mimarisinde kullanılan sözde trafo teknolojisi, bir Google ekibi tarafından geliştirildi. Evet ve açık kaynak topluluğu da AI sistemleriyle uğraşmakla meşgul.

Nasıl ilerlediğini görmek için kesinlikle çok heyecanlıyım, ya siz? Yorumlara yazmaktan çekinmeyin. MERHABA.

c’t 3003, c’t YouTube kanalıdır. c’t 3003’teki videolar bağımsız içerik olup c’t Magazin’deki yazılardan bağımsızdır. Editörler Jan-Keno Janssen ve Lukas Rumpler ile video yapımcıları Şahin Erengil ve Pascal Schewe her hafta bir video yayınlıyor.

c't Magazine'den daha fazlası

c't Magazine'den daha fazlası

(jj)

Haberin Sonu