Akıllı telefonunuzu dahili telefon olarak kullanın | merhaba çevrimiçi

Adanali

Member

1. Akıllı telefonunuzu bir aptal telefon gibi kullanın

Sürekli duyusal aşırı yüklenme zamanlarında, birçok insan dijital bir molanın özlemini çekiyor. Bu bağlamdaki trendlerden biri de aptal telefonlardır: yalnızca en gerekli işlevleri sunan basit cep telefonları. Peki ya bir akıllı telefonun avantajlarını kaçırmak istemiyorsanız? Çözüm: akıllı bir aptal telefon. c't 3003, dikkat dağıtıcı ve bağımlılık yaratan özelliklerin bir iPhone veya Android cihazından nasıl hızlı bir şekilde kaldırılacağını gösterir.

Duyuru

Videonun transkripsiyonu

(Not: Bu transkript yukarıdaki videoyu izleyemeyen veya izlemek istemeyen kişiler için hazırlanmıştır. Metin, görsel parçadaki tüm bilgileri yansıtmamaktadır.)

Bakın, bu benim akıllı telefonumun arayüzü. Sizinkinden farklı mı görünüyor? Evet, bu bir akıllı telefon, bir akıllı telefonun en iyi yönlerinin tümünü taşıyan basit bir cep telefonu. Bağımlılık yaratabilecek veya dikkat dağıtabilecek her şeyi kapattım. Yani modern bir akıllı telefon kılığında eski bir Nokia. Şimdi bunu düşünüyorsanız neden basit bir cep telefonu almıyorsunuz? Evet, harika bir kamerası yok, görüntülü arama yapamıyor, belki hala WhatsApp'ı var ama sinyal ya da Threema ve GPS, müzik ve video akışı ya da ChatGPT yok. Ve yine de Apple Pay'i kullanabilmek istiyorum.

Sadece birkaç tıklamayla bu akıllı telefonları akıllı bir telefona dönüştürebiliyorum veya TikTok, Teams, Instagram vb. ile normal akıllı telefon moduna geçebiliyorum. İşten sonra dijital detoks. Kulağa iyi geliyor? Şimdi size ister iPhone ister Android olsun, akıllı bir dambıl telefona sahip olmak için yapmanız gerekenleri göstereceğim. Bizi izlemeye devam edin!

Sevgili bilgisayar korsanları, sevgili internet kullanıcıları, buraya hoş geldiniz…

Yani, aptal telefonlar şu anda bir miktar rönesans yaşıyor. En azından genç nesiller arasında pek çok kişi akıllı telefonun sürekli aşırı uyarılmasından kaçıyor ve bunu tamamen anlayabiliyorum. Boş zamanlarımda bir süre Apple Watch Ultra'mı kullandım ve akıllı telefonumu çekmeceye park ettim ve bu gerçekten özgürleştiriciydi. Hala önemli durumlarda ulaşabiliyorsunuz, müzik ve podcast dinleyebiliyorsunuz ama artık TikTok'ta saatlerce vakit geçirmiyorsunuz. Tek sorun, fotoğraf çekmek için bir akıllı telefona ihtiyacım olması ve ardından tüm bildirimlerin açılması ve TikTok'un yalnızca bir tık uzakta olması çünkü fotoğraf çekmek istiyorum. Bu yüzden akıllı telefonumdan en iyi şekilde yararlanmanın, diğer her şeyi geçici olarak kapatmanın bir yolunu aradım ve bu akıllı aptal telefonlar böyle doğdu.

Genel Ayarlar

Yaklaşım üreticiye göre değişir, ancak temel şeyler aynıdır. Akıllı telefonumda daha az zaman geçirmeme gerçekten yardımcı olan şey, ekranı siyah beyaz yapmak. Bu, işletim yardımcıları kullanılarak yapılabilir ve iPhone 15 Pro Max cihazımda artık ses seviyesi kontrollerinin üzerindeki yeni işlem düğmesindedir. Android'de gri tonlama filtresini kısayol olarak oluşturdum. Burada önemli olan akıllı telefonunuzu yalnızca kullanabileceğiniz ve kullanmak isteyeceğiniz kadar “aptal” hale getirmenizdir. Artık her küçük şey için normal moda dönerseniz, o zaman evet, o zaman bunun yalnızca sınırlı bir anlamı olur. Mesela iOS'taki kırmızı filtre bana çok fazla geldi.

Ayrıca bildirimlerinize bir göz atın. Durum buysa, iOS'taki farklı odak modlarını kullanarak veya genel olarak bazı uygulamaların bildirim göndermesini tamamen yasaklayarak veya bunları yalnızca bildirim çubuğunda görüntüleyerek kilit ekranında görüntülemeyerek burada da çok şey ayarlayabilirsiniz. iOS ve Android, uygulamalar veya uygulama kategorileri için zaman sınırları belirleme olanağı sağlar. Bu, iOS'ta Ekran Süresi'nin ve Android'de Dijital Refah'ın altında yer alır. Mesela Instagram ve TikTok’a günde 10 dakika ayırdım. Sınıra ulaşıldığında artık uygulamayı açamıyorum. Başka bir uygulamadan bile değil. Ayrıca akıllı telefonlar, belirli bir süre sonunda uygulamaların arka planda kullanımını kapattığı için pil tasarrufu da sağlıyor.

iPhone'u akıllı bir telefona dönüştürün

Gerçek aptal telefon modu, iPhone'daki operasyonel bir yardımcıdır. Oturum açma desteğini aşağıdaki Erişilebilirlik ayarlarında Genel bölümünde bulabilirsiniz. Ve burada basit bir şekilde aptal telefon modunda kullanmak istediğiniz uygulamaları seçebilirsiniz. Benim için burada örneğin müzik, WhatsApp, fotoğraf, kamera, saat vb. Bir arka plan resmi ayarlayabilirsiniz ancak bu gerekli değildir. Ayrıca siyah bırakabilirsiniz ve ayrıca zaman, bildirim rozetleri veya Siri gibi bazı genel ayarlar da vardır. Destek erişimini bir PIN koduyla koruyabilirsiniz. Bu özellikle önemlidir çünkü bu moddan yalnızca güç düğmesine üç kez bastıktan ve ardından bu PIN kodunu girdikten sonra çıkabilirsiniz. Bu, çocuğunuza arada sırada iPhone'unu vermek istiyorsanız veya ebeveynleriniz her zaman karmaşık akıllı telefonlardan şikayet ediyorsa, destek erişiminin de harika olduğu anlamına gelir. Çünkü açıkçası akıllı telefonunuzu kullanmayı bu moddan çok daha kolay hale getiremezsiniz. Destek modunu başlatmak için ayarlara gitmeniz veya kontrol merkezinde bir kısayol oluşturmanız gerekir. Şu anda beta sürümde olan iOS 18'den bu yana bu daha da esnektir. Ama artık pek adapte olamıyorsunuz. Parlaklık ve hacim elbette, ama hepsi bu. Yani ekranın alt kısmındaki bu büyük geri düğmesi her uygulamada görünür durumda kalıyor. Bazı uygulamalar da bu moda özel olarak uyarlanmıştır. Örneğin Apple Music yalnızca önceden seçtiğiniz çalma listelerini ve albümleri çok büyük yazı tiplerinde gösterir. Bildirimler görüntülenmez ancak isterseniz yeni mesajlara genel bakışta uygulama adının yanında bir bildirim bulunur. Ve iPhone'unuzu bir süre bu şekilde, büyük simgelerle ve gri tonlamalı filtrelerle kullanırsanız, çok daha az eğlenceli hale gelir. Ama işte, bu bizim görevimizdi.

Android'i akıllı bir aptal telefona dönüştürün

Android'de her şey biraz daha karmaşık ama aynı zamanda çok daha özelleştirilebilir. Samsung Galaxy S24 Ultra, Pixel 8 Pro ve Xiaomi 14 Ultra'da denedim. Temel olarak son yıllardaki hemen hemen tüm Android akıllı telefonlarda benzer şekilde çalışır. Android'in iyi yanı, kolayca alternatif bir başlatıcı yükleyebilmenizdir. Ve elbette akıllı telefonlara özgü görünen başlatıcıların yanı sıra daha minimalist arayüzler de var. En kolay yol, akıllı telefonunuzda ikinci bir kullanıcı profili oluşturmak ve minimalist bir başlatıcıyı varsayılan olarak ayarlamaktır. Burada benim tavsiyem, temel işlevi ücretsiz olan Olauncher'dır, ancak daha fazla ayar olanağı için yıllık 10 Euro karşılığında ücretli bir sürüm de mevcuttur. Ne yazık ki, akıllı telefonunuzda ikinci profili nasıl oluşturacağınız cihaza ve üreticiye bağlı olarak büyük ölçüde farklılık gösterir.

Vanilya Android'de bu, Kullanıcılar altındaki sistem ayarları aracılığıyla kolayca yapılabilir. Daha fazla kullanıcı ekleyebilirsiniz. İşlem daha sonra yeni bir Android cep telefonunun kurulumuna benzer, dolayısıyla Google hesabınızla tekrar oturum açmanız gerekir. Ancak gerçekten ayrı iki sisteminiz var; uygulamaları yükleyebilir, başlatıcıları kullanabilir ve kullanıcı hesabınıza göre bildirimleri ayarlayabilirsiniz. Daha sonra kullanıcı profilinizi kontrol merkezi aracılığıyla kolayca değiştirebilirsiniz.

Xiaomi size ikinci bir profil oluşturma seçeneği sunuyor ve bu, bu kullanım durumu için gerçekten mükemmel. “Ek ayarlar”da tam olarak hangi uygulamaların hangi profilde mevcut olacağını, bildirimlerin ikinci profilde de görüntülenip görüntülenmeyeceğini seçebilir ve her şeyden önce diğer profilde parmak izi veya parmak izi kullanarak oturum açabileceğinizi ayarlayabilirsiniz. Belirli PIN Profilde yapılan değişiklikler. Kilit açma aşamasında hangi PIN'i gireceğime ve hangi profille açacağıma karar verebiliyorum.

Ne yazık ki Samsung, en azından akıllı telefonlarda birden fazla kullanıcı profili oluşturma yeteneğine sahip değil. Uzun süredir tabletlerde çalışıyor ancak belki er ya da geç bir güncellemeyle akıllı telefonlara da gelecek. Ancak Samsung'unuz varsa dambıl modundan tamamen vazgeçmenize gerek yok, birkaç tıklamayla standart başlatıcıyı kolayca değiştirebilirsiniz; Elbette bu biraz sinir bozucu ama genellikle bunu günde yalnızca bir kez yapıyorsunuz. Ne yazık ki, birden fazla profil oluşturmanıza izin veren uygulamalar konusunda hiç şansım olmadı, bu nedenle Samsung akıllı telefonlarda iyi çalışan bir şey biliyorsanız, bunu bana yorumlarda yazın.

İkinci profilinizi oluşturduktan sonra Olauncher'ı yükleyin. Neredeyse tamamen metin tabanlı olma özelliğini taşıyor. Böylece renkli simgeler olmadan tamamen yapabilir ve en önemli şeyleri ana ekrandaki metin olarak kolayca bağlayabilirsiniz. Ücretli sürümde ayrıca sola kaydırma ve widget'ları buraya yerleştirme ve sağa kaydırarak hızlı bir şekilde not alma seçeneğiniz de vardır. Ancak önce kesinlikle ücretsiz sürümü deneyebilirsiniz, ancak akıllı telefon sizin için bu şekilde çalışıyorsa, o zaman daha da fazla özelleştirme seçeneği istiyorsanız yılda 10 euro harcamaya değer olduğunu düşünüyorum. Benim için durum şöyle: Sol tarafta en önemli uygulamalarım var ve sağ tarafta da bazı kısayollar var. Whoop verilerimi doğrudan widget'larda görebiliyorum ve kısa bir not almak istersem sağa kaydırmam yeterli. Ve başka pek bir şey yok. Yani akıllı telefonumun hala en önemli işlevlerine sahip olan ancak artık iş bildirimlerini veya TikTok ve Teams'i göstermeyen temiz bir arayüz.

Akıllı saat sorunlara neden oluyor

Eğer bir akıllı saatiniz ya da spor bilekliğiniz varsa bu biraz can sıkıcı olabilir çünkü ne yazık ki bir akıllı saat yalnızca akıllı telefonla kullanılabiliyor. Android G cihazları ikinci bir kullanıcı profili oluşturup ardından ikinci bir akıllı telefon gibi davrandığından, akıllı saatinizi yalnızca ana profille veya sessiz telefon modunda kullanabilirsiniz. Ancak bir LTE akıllı saatiniz varsa veya akıllı saate Wi-Fi aracılığıyla bağlıysanız, akıllı telefon bağlantısı olmasa bile örneğin WhatsApp'tan gelen bildirimleri göreceksiniz ve ödeme de işe yarayacaktır. Bu iOS ile ilgili bir sorun değil; Apple Watch ayrıca desteklenen oturum açmayla ilgili hiçbir sorun olmadan mükemmel çalışıyor.

Çözüm

Dijital detoks ve sessize alma faydalı olabilir, buna hiç şüphe yok. Ancak yalnızca kaynak açısından bakıldığında yeni bir cihaz satın almanıza gerek yok. Temel olarak akıllı telefonunuzun yapamayacağı hiçbir şeyi yapamayacağı için. Gerçekten fazladan bir cihaz istiyorsanız eski bir akıllı telefonu da kullanabilirsiniz. Yani daha eski bir Android akıllı telefon veya XR'den itibaren bir iPhone, tıpkı yeni modeller gibi akıllı bir dambıl telefon olarak kullanılabilir. Ve eski, terk edilmiş akıllı telefonlar hala çekmecede duruyor ve onlara ikinci bir hayat veriyor olabilir. Kişisel olarak iş ve özel amaçlar için yanımda tek bir cihaz taşımak zorunda kalmayı son derece pratik buluyorum ve artık bunu yeterince kontrol altında tutuyorum, öylece ileri geri geçiş yapıp ardından tekrar TikTok'ta bir saat geçirmiyorum. Senin için nasıl? Akıllı telefonunuzu daha az kullanmak ve onu nasıl kullanacağınıza dair ipuçları ve tavsiyeler almak mı istiyorsunuz? Bunu yorumlara yazmaktan ve elbette kanala ve bültenimize abone olmaktan çekinmeyin. MERHABA!

c't 3003, c't'in YouTube kanalıdır. C't 3003'teki videolar bağımsız içeriktir ve c't dergisi makalelerinden bağımsızdır. Editörler Jan-Keno Janssen ve Lukas Rumpler ile video yapımcıları Şahin Erengil ve Pascal Schewe her hafta bir video yayınlıyor.

(ROM)