AI öncüsü Hinton, AI’nın riskleri hakkında bağımsız olarak konuşmak için Google’dan ayrıldı

Adanali

Member
Geoffrey Hinton, yapay zeka alanında en ünlü araştırmacılardan biridir. Şimdi 75 yaşındaki, yapay zekanın riskleri hakkında özgürce konuşabilmek için Google’daki işinden ayrıldı. New York Times’a bir röportajda söyledi.

Gazeteye, bir yanının şimdi hayatının çalışmasından pişmanlık duyduğunu söyledi. “Kendimi her zamanki bahaneyle teselli ediyorum: Ben yapmasaydım başkası yapacaktı”. Google, geçen yıla kadar teknolojiyi sorumlu bir şekilde kullandı ve zarar verebilecek hiçbir şey yayınlamamaya özen gösterdi.

Ancak Microsoft, Bing arama motoruna bir sohbet robotu ekledikten sonra işler değişti ve böylece Google’ın ana işine meydan okudu. Şimdi Google aynı tür teknolojiyi kullanıyor. Hinton, teknoloji devlerinin durdurulamaz olabilecek bir rekabete kilitlendiğini söyledi.

Tehlike: sahte ürünler ve “beklenmedik davranış”

İnternetin sahte fotoğraflar, videolar ve metinlerle dolup taşacağından ve ortalama bir insanın artık “neyin doğru olduğunu bilemeyeceğinden” korkuyor. AI teknolojileri iş piyasasını da dönüştürebilir. ChatGPT gibi sohbet robotları, hukuk danışmanlarının, kişisel asistanların, çevirmenlerin ve rutin görevleri yerine getiren diğer kişilerin yerini alabilir.

AI sistemlerinin gelecekteki sürümleri, genellikle analiz ettikleri büyük miktarda veriden beklenmedik davranışlar öğrendikleri için insanlık için bir tehdit oluşturabilir. Bu, bireyler ve işletmeler AI sistemlerinin yalnızca kendi bilgisayar kodlarını oluşturmasına değil, aynı zamanda kendilerinin çalıştırmasına da izin verdiğinde bir sorun haline gelir.

Makalenin tamamı New York Times’ta mevcuttur. Technology Review, 2021’de Hinton’un ayrıntılı bir portresini yayınladı.

(Evet)

Haberin Sonu