19/2023 tarihli Akıllı Şehir’e bir bakış: işleyiş şekli bu

Adanali

Member

1. 19/2023 tarihli Akıllı Şehir’e bir bakış: işleyiş şekli bu

Öğrenciyken çeşitli ortak dairelerde yaşadım ve şehirde bisiklet ve toplu taşıma araçlarıyla dolaştım. Yapılması gereken daha önemli işler varsa, iyi bir ev arkadaşı genellikle arabasını ödünç verirdi. Ancak yalnızca hırdavatçıdan toplu alımlar gibi gerçekten gerekli olan ziyaretler için. İnsanlar üniversiteye gitmek veya arkadaşlarını ziyaret etmek için arabalarının anahtarlarını vermek konusunda isteksizdi. İsteksizce, “Şu anda harika bir park yerim var” dediler. O zaman bile Hannover’in hareketli semtlerinde park yeri bulmak gerçekten büyük bir zorluktu. Meslektaşlarım Jan Mahn ve Andrijan Möcker akıllı şehirlere odaklanmayı planladıklarında bunu düşünmek zorunda kaldım.

Duyuru

Bunun sadece benimle ilgili olmadığı muhtemelen açıktır. Park yeri eksikliği her yerde mevcut ve bu nedenle bunun başlıca örneği: “Aptal bir şehirde binlerce sürücü saatlerce park yeri arayarak dolaşırken, akıllı bir şehirde bir uygulama aracılığıyla ücretsiz park alanına yönlendiriliyorlar” diye yazıyor Jan. Ancak onun odak noktasında ikisi bu tür açıklamaların çok ötesine geçiyor. Bunun yerine şehrini, topluluğunu veya belediyesini daha akıllı hale getirmek isteyen herkes için pratik yönergeler sağlarlar. Bu, veri toplamaya yönelik tasarım ve olası sensörlerden, gerekli kablosuz ağlara, veri değerlendirmesi ve görselleştirmeye yönelik yazılıma kadar uzanır. Politikacılar ve planlamacıların yanı sıra kendi projelerini gerçekleştirmek isteyen vatandaşlara da yöneliktir.

Jan ve Andrijan ayrıca son dört yılda Akıllı Şehir modeli projesi için federal fondan 820 milyon avroluk fon alan şehirleri de yakından inceledi. Hala planlama aşamasında mı, yoksa zaten uygulandı mı, hangi sonuçlar zaten kamuoyu tarafından görülebiliyor? Sonuçta ilginç bir envanter ve akıllı şehre giden yolda birçok faydalı ipucu ortaya çıkıyor.

Bu sayıdaki kişisel öne çıkanlarım

C’t 19/2023’ün kapağı

Son zamanlarda tablet teklifleri önemli ölçüde arttı, çünkü Google hâlâ söz sahibi. Doğru modeli takip etmenize ve bulmanıza yardımcı oluyoruz.

İstediğiniz içeriği yazın, bir düğmeye basın, yapay zekanın yapmasına izin verin ve bitmiş belgeyi alın; metin ve resimlerle şaşırtıcı derecede iyi çalışır. Çok sayıda web hizmeti, üretken yapay zekayı kullanarak zarif bir tasarıma sahip sunumların tamamını otomatik olarak üretmeyi vaat ediyor. Bu sözün arkasında ne olduğuna baktık.

Duyuru

Şebeke operatörleri ile mobil servis sağlayıcılar arasında fiyatların düşmesine veya hacimlerin artmasına neden olan, devam eden bir fiyat savaşı var. Ancak daha avantajlı koşullar yalnızca yeni müşteriler için geçerlidir. Ucuz aramalar yapmak ve internette gezinmek istiyorsanız bazen fiyatları karşılaştırmanız, yeniden pazarlık yapmanız veya sağlayıcı değiştirmeniz gerekir.

İyi bir çok işlevli cihaz, kontrol eden bir PC olmadan birçok görevi yerine getirir. Ancak bir tarayıcıyı bir yazıcıyla birleştirmekten daha fazlası var.

Steady, Patreon veya Ko-fi gibi platformlarda içerik oluşturucular, ana akımın ötesine geçen ve doğrudan hayranları tarafından ödenen heyecan verici içerikler sunuyor. Çok az çaba harcayarak kendi tasarımlarınızı oluşturabilirsiniz. Nelere dikkat etmeniz gerektiğini gösteriyoruz.

Fritz Kutuları dahili olarak büyük miktarda bilinmeye değer durum verisi toplar ve bunları yalnızca kimlik doğrulama sonrasında yayınlarlar. Bir bash betiği kullanarak bunların yönlendiriciden nasıl alınacağını gösteriyoruz. Hashing teknolojisi sayesinde bu, şifreyi açık metin olarak ezberlemenize gerek kalmadan bile çalışır.

Görev: Full HD’de akıcı oyunlar ve en yüksek ayrıntı seviyeleri için uygun fiyatlı ama şık bir bilgisayar oluşturmak. Bütçe: Parçalar için 600 Euro’dan az maliyet. Sonuç: parlak, hızlı ve sessiz. Uygulamak!

VanMoof’un iflasından sonra bisikletler uygulama ve bulut bağlantısını kaybedebilir. Ancak bu o kadar da şiddetli değil: Şimdi doğru tepki verirseniz, olumsuz etkilerden korkmanıza gerek kalmayacak.

Google ct.de’yi cezalandırdı

Bu yakın zamanda Google tarafından spam sapan olarak sınıflandırıldı; bu da kelimenin tam anlamıyla “gönderen alanın kötü itibarı” anlamına geliyor. Kötü itibarın arkasında muhtemelen Google’ın veri yönetiminde bir sorun var; yayın kurulundaki ve sorunla ilgilenen BT sistem yönetiminden şüpheli meslektaşlarımız var. Sonuçlar açıktı: Benimki gibi CT adreslerinden ([email protected]) gelen e-postalar Gmail’e aktarıldı, ancak teslimattan önce silindi. Alıcının spam klasörüne bile düşmediler.

Hatayı ben de fark ettim, çünkü arkadaşlarım, onlara gönderdiğim giden kutusu klasöründe açıkça görebilmeme rağmen, söz verdikleri e-postaları alamadıklarından acı bir şekilde şikayet ediyorlardı. Daha sonra c’t’nin itibarının sefaletini keşfettiğimde elbette dehşete düştüm. Ama aynı zamanda biraz rahatladım, yani bu benim hatam değildi. Kendinizi benzer bir durumda bulursanız, gönderen alanın Google’daki kötü itibarını göz önünde bulundurun. Meslektaşlarıma göre bu nadir görülen bir durum değil.

Her zaman

Dergiyi bir haber bülteni olarak düşünün

Sürüm ön izlememizi bülten olarak sipariş edin ve her 2 haftada bir e-posta yoluyla en son haberlere ilişkin genel bakış alın:

(İngiltere)

Haberin Sonu