10 vilayette, 3 aylık OHAL ilan edildi

Adanali

Member
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kahramanmaraş’ta meydana gelen sarsıntıya ait son ayrıntıları aktarıyor. Erdoğan’ın konuşması şöyleki:

“Milletçe, tarihimizin en acı günlerini yaşıyoruz. Kahramanmaraş’ın Pazarcık ve Elbistan ilçeleri merkezli olarak gerçekleşen iki büyük sarsıntı, yaklaşık 13,5 milyon vatandaşımızın yaşadığı geniş bir etraftaki 10 vilayette büyük yıkıma yol açtı.

Sabah 04.17’de meydana gelen Pazarcık merkezli zelzelenin şiddeti, moment tensör tahliline göre 7,7 iken, 13.24’te meydana gelen Elbistan merkezli zelzelenin şiddeti 7,6 olarak ölçüldü.

Uzmanlar, bu iki sarsıntısı, birbirinden bağımsız lakin birbirini tetikleyen ve dünyada örneği olmayan istisnai yer hareketleri olarak tanım ediyor.

Her iki sarsıntı de, yeryüzüne 7 kilometre üzere, yıkımın şiddetini katlayarak artıran bir yakınlıkta yaşanmıştır.

Kırılan fayların genişliği itibariyle de bu sarsıntılar, benzerlerine göre fazlaca geniş bir alanda fazlaca büyük yıkıma niçiniyet vermiştir.

ötürüsıyla, yalnızca Cumhuriyet tarihimizin değil, coğrafyamızın ve dünyanın en büyük felaketlerinden biriyle karşı karşıyayız.

Devletimiz, tüm kurumları, kuruluşları, işçisi, aracı, gereci, imkanlarıyla, sarsıntının birinci anından itibaren, seferberlik ruhuyla felaket bölgelerinde çalışmaya başlamıştır.

Depremin, 10 vilayetimize yayılan yıkım tesirini göz önüne alarak, ülkemizin dört bir yanındaki uzman işçimize ve araçlara, çabucak bölgeye hareket etme talimatı verdik.

Hava kaidelerinin çıkardığı zorluklara karşın, gruplarımız felaket bölgesine ulaşmak ve çalışmalara katılmak için fedakarca gayret etmiştir.

Çok sayıda artçı sarsıntının hasar goren binalarda ortaya çıkardığı tehlikeler de çalışmaları olumsuz tarafta etkiliyor.

Şartların zorluğuna bakmadan, devletimizin tüm imkanlarını kullanarak, vatandaşlarımızın ve gönüllülerin de takviyesiyle, arama-kurtarma çalışmalarını süratle sürdürüyoruz.

Halihazırda 26 bin arama-kurtarma gorevlimiz enkazların başında çalışıyor, yurt ortasından ve yurt haricinden gelen ek takımlarla bu sayı her geçen saat artıyor. Çok daha fazla sayıda kamu vazifelisi, sivil toplum kuruluşu vazifelisi ve istekli de yardım çalışmalarında yer alıyor.

Depremden kurtulan felaketzedelerin barınmadan giyeceğe, yiyecekten ısınmaya kadar tüm muhtaçlıklarını karşılamaya yönelik önlemleri de adım adım hayata geçiriyoruz. Şu ana kadar 54 bin çadır, 102 bin yatak ve öbür muhtaçlık materyalleri afetzedelere ulaştırılmak üzere bölgeye gönderildi.

Felaketin yaşandığı her vilayetimize, mevcut yöneticilerimizi desteklemek için ek vali ve kaymakamlar gorevlendirdik. Ülkemizin 81 vilayetindeki kamu kurumları yöneticilerinin tamamı, kendi kentlerinde zelzele bölgesiyle ilgili yürütülecek çalışmalar konusunda ağır bir çaba içerisindedir. Ayrıyeten, her vilayetimizde bir bakanımız yürütülen faaliyetlere nezaret ediyor.

Cumhurbaşkanı Yardımcımız Fuat Oktay da AFAD merkezinde çalışmaların uyumunu yürütüyor. Biz de alandaki arkadaşlarımızla daima irtibat ortasında, Cumhurbaşkanlığı Kriz Merkezi üzerinden gelişmeleri anbean takip ederek, gereken müdahaleleri yapıyoruz.

100 MİLYAR LİRA DESTEK

Felaketin yaşandığı her vilayetimize, mevcut yöneticilerimizi desteklemek için ek vali ve kaymakamlar gorevlendirdik. Ülkemizin 81 vilayetindeki kamu kurumları yöneticilerinin tamamı, kendi kentlerinde zelzele bölgesiyle ilgili yürütülecek çalışmalar konusunda ağır bir uğraş içerisindedir. Ayrıyeten, her vilayetimizde bir bakanımız yürütülen faaliyetlere nezaret ediyor.

Cumhurbaşkanı Yardımcımız Fuat Oktay da AFAD merkezinde çalışmaların uyumunu yürütüyor. Biz de alandaki arkadaşlarımızla daima irtibat ortasında, Cumhurbaşkanlığı Kriz Merkezi üzerinden gelişmeleri anbean takip ederek, gereken müdahaleleri yapıyoruz.

Acil yardım ve dayanak faaliyetleri için birinci etapta çabucak 100 milyar liralık bir kaynağı kurumlarımızın buyruğuna tahsis ettik.

Dün AFAD’ta yaptığımız basın toplantısında da tabir ettiğim üzere, ulaşım ve bağlantı sınırlarının açık tutulması hayati değere sahiptir.

SAĞLIK GRUPLARININ NAKLİYESİ

Çetin kış kuralları sebebiyle, zelzele bölgesine arama-kurtarma grup ve ekipmanları ile yardım materyallerinin ulaştırılmasında hala zorluklar yaşanıyor. Bunun için mecburî olmadıkça kimsenin zelzele bölgesine giden ve sarsıntı bölgesi ortasındaki yolları kullanmamasını, telefon görüşmelerinin de acil muhtaçlıklar haricinde yapılmaması gerektiğini yeniden hatıralıyorum.

Bölgedeki havalimanlarımızın bir kısmını yalnızca yardım uçuşlarına tahsis ettik. Sıhhatte, bölgeye 1.000’e yakın ambulans, 241 UMKE timi ve 2 ambulans uçakta vazifeli, toplamda 5 bin sıhhat çalışanı aktarılmıştır. Ülkemizin her yerindeki vatandaşlarımız, muhtaçlık halinde stoklarımızın kuvvetli tutulmasını sağlamak için kan bağışı yapıyor.

ARAMA KURTARMA ÇALIŞMALARI

İçişleri Bakanlığımıza ve Türk Silahlı Kuvvetlerimize mensup güvenlik güçlerimizden epeyce sayıda işçi, arama-kurtarma çalışmalarında bakılırsavlendirildi. Türk Silahlı Kuvvetlerimiz; Kara unsurlarındaki binlerce çalışanının yanısıra. Deniz kuvvetlerimizin 10 gemisi, Hava kuvvetlerimizin 54 yüksek kapasiteli kargo uçağı dahil Tüm imkanlarıyla arama-kurtarma, tahliye ve yardım gereçlerinin nakli çalışmalarında yer almaktadır. Emniyet teşkilatımız tüm ögeleriyle aslına bakarsanız alandadır. Jandarmamız binlerce uzman işçisinin yanı sıra 26 kargo uçağıyla, kıyı güvenlik komutanlığımız gemi ve botlarıyla afet bölgesinin her yerinde nazaranv başındadır. Güvenlik korucularımız da bu çalışmalara etkin olarak katılmaktadır. Sarsıntının geniş bir alana yayılan tesirlerinin daha süratli ve ayrıntılı tespiti için insansız hava araçlarımızı da devreye aldık.

Ülkemizin dört bir yanından, arama-kurtarma eğitimi ve donanımı olan binlerce gönüllümüz, AFAD’ın uyumunda bölgeye akın etmektedir. Bakanlıklarımıza bağlı ünitelere ek olarak, parti ayrımı gözetmeksizin tüm belediyelerimiz, ellerindeki araç-gereçleri ve yardım gereçlerini bölgeye göndermektedir. ltyapının bir daha ayağa kaldırılmasında vazife alacak binlerce iş makinası, ülkemizin dört bir yanından bölgeye yanlışsız hareket halindedir.

Sivil toplum kuruluşlarımızın, sarsıntının birinci anından itibaren gösterdikleri samimi çabanın de yakın şahidiyiz. Arama-kurtarma çalışmalarında aralık kat edildikçe, maalesef, meyyit ve yaralı sayımız da artıyor.

7 GÜN ULUSAL YAS

En büyük tesellimiz şu ana kadar 5 bin 725 vatandaşımızın enkaz altından sağ olarak kurtarılmış olmasıdır. Enkaz altından çıkartılan yaralılar, bölgedeki birinci müdahalelerinin akabinde, Mersin, İstanbul ve Ankara başta olmak üzere, ülkemizin başka yerlerindeki hastanelere gönderilerek tedavi altına alınıyor. hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yakınlarına ve milletimize başsağlığı, yaralılarımıza acil şifalar diliyorum. Yaşadığımız bu büyük felaketin milletçe çektiğimiz acısına hürmeten, dünden başlayarak, önümüzdeki Pazar gününe kadar, bir hafta müddetle ulusal yas ilan ettik.

BARINMA ÇÖZÜMLERİ

Bölgedeki arama-kurtarma çalışmaları devam ederken, kurumlarımızın her biri, kendi sorumluluk alanlarıyla ilgili ek önlemleri alıyor ve kamuoyuna duyuruyor.

Bu çerçevede; Ülke genelindeki okullarda 13 Şubat’a, afet bölgesindeki okullarda 20 Şubat’a kadar eğitim-öğretime orta verildi. Kamuya ilişkin tüm uygun binalar, afetzedelerin barınma gereksinimleri için tahsis edildi.

Afet bölgesine yakın yerlerden başlayarak kış dönemi sebebiyle aslına bakarsan faaliyetlerine orta vermiş olan otellerin afetzedelerin hizmetine sunulması için gereken planlamalar yapılıyor. Yalnızca Antalya bölgesinde 50 bin yatak bu maksatla hazırlanmıştır.

Dağıtım sınırları hasar gördüğü için yahut tedbiren kesilen elektrik ve doğalgaz akışının denetimli bir biçimde sağlanmasına yönelik çalışmalar sürüyor. Haberleşmede kesinti yaşanmamasını sağlamak maksadıyla bölgeye uydu irtibat terminalleri gönderildi. Ulaşımın aksamasına yol açan yıkımların olduğu yerlerde, trafik akışını sağlamaya matuf düzenlemeler yapılıyor.

ULUSLARARASI DESTEK

Devlet ve millet elele vermiş, bu tarihi felaketin üstesinden gelmeye çalışırken, palavra haberler ve çarpıtmalarla insanımızı birbirine düşürmeye niyetlenenleri yakından takip ediyoruz. Savcılarımız, bu tıp insanlık dışı formüllerle toplumsal kaos çıkarmaya tevessül edenleri belirleyip, gereken süreçleri hızla yapıyor.

Şu ana kadar 70 başka ülke ve 14 milletlerarası kuruluştan yardım teklifi aldık, bizi telefonla arayan 18 devlet ve hükümet lideriyle görüştük. Ülkemizin bu güç gününde takviyesini ve yardım teklifini iletmek üzere bizleri arayan, ileti gönderen, açıklama yapan tüm dostlarımıza, tüm devlet ve hükümet liderlerine teşekkür ediyorum. Milletlerarası toplumun dayanağı, gelecek yardımların mahiyetinden çok, moral tesiriyle bizim için değerlidir.

BAĞIŞ ÇAĞRISI

Deprem yaralarının sarılmasına yardım etmek isteyen vatandaşlarımızı ve iş dünyamızı AFAD hesaplarına bağışta bulunmaya davet ediyorum. AFAD’ın, ülkemizin önde gelen tüm bankaları ve iştirak şirketlerinde bulunan Türk Lirası ve döviz hesaplarına yapılan havalelerden rastgele bir fiyat alınmayacaktır.

10 VİLAYET AFET BÖLGESİ VE OHAL İLAN EDİLDİ

aynı vakitte, yaşadığımız zelzele afetinin ve tesirlerinin vahameti, harika önlemler almamızı zorunla hale getirmektedir. Zelzelenin yaşandığı 10 vilayetimizi, genel hayata tesirli afet bölgesi olarak ilan ediyoruz.

Arama-kurtarma faaliyetlerinin ve daha sonrasındaki çalışmaların hızla yürütülebilmesini temin için, Anayasa’nın 119’uncu unsurunun bize verdiği yetkiye dayanarak olağanüstü Hal ilan etme sonucu aldık. Zelzele yaşanan 10 vilayetimizi kapsayacak ve üç ay sürecek bu kararla ilgili Cumhurbaşkanlığı ve Meclis süreçlerini süratle tamamlayacağız.

ÜSTESİNDEN GELECEĞİZ

Sadece ülkemizin değil dünyanın en büyük felaketlerinden birini yaşadığımızın şuuruyla, ülkenin ve milletin tüm imkanlarını, planlı ve faal biçimde harekete geçirmenin çabası ortasındayız.

Felaket alanının büyüklüğü, yıkımın tartısı, olumsuz hava kuralları üzere sebeplerle, arama-kurtarma ve yardım çalışmalarında dilek ettiğimiz sürate ulaşamadığımız yerler olağan olarak vardır.

Ama afetten etkilenen vatandaşlarımız şundan emin olsun ki, devleti kendisine el uzatmak, canını kurtarmak, hayatını kolaylaştırmak için tüm gücüyle çalışmaktadır.

Zorlukları birer birer aşarak, erişmedik yıkıntı, kaldırmadık enkaz, karşılanmadık muhtaçlık bırakmayacak bir kararlılıkla alana yükleniyoruz.

Bugüne kadar birçok badireleri devlet-millet dayanışmasıyla geride bırakmış bir ülke olarak, inşallah, sarsıntı felaketinin yol açtığı yıkımın da üstesinden geleceğiz.

Önceliğimiz arama-kurtarma çalışmalarını hızlandırmak ve tıpkı vakitte acil yardımları yerine ulaştırmaktır.

Ardından enkaz kaldırma ve daha sonrasında bir daha inşa faaliyetlerine de hızla başlayacağız.

Allah, ülkemizin ve milletimizin yardımcısı olsun.